"Nej men heeej Anna, jag pratade precis med dig"
(Tjej ~16 kommer gående mot spårvagnshållplatsen samtidigt som hon pratar högt och tydligt i mobilen så att alla kan höra vad hon säger.)
Tjejen: Jag var nyss inne på NK och köpte den där sjukt snygga tröjan vi kollade på igår. Asså den är verkligen den snyggaste jag sett och den satt helt perfekt, så jag köpte den. Det är ändå mamma som betalar och vaddå, 2500 är ju faktiskt inte såååå mycket…(paus)… Vad sa du baby?…(paus)… Klart vi ska ses och ta en drink före, vad sägs om en Cosmo?
(I samma stund börjar mobilen som hon redan "pratar" i ringa i örat på henne. Hon rycker till och ser lite förvirrad ut.)
Tjejen: Du darling, det ringer på andra linjen nu, jag måste ta det. Puss!
Sms-kod: T45
Brunnsparken, Göteborg
Publicerat den 28 oktober, 2006 kl. 14:22 under Fjortisar, Göteborg av Tjuvlyssnat
Kommentarer: 179 -
Herregud vilken pinsam och tragisk människa.
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:26OMG OMG OMG OMG !!!
HAHAHAHAHAHAHAHA, såååå syyyynd !!
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:26Here… Jävla… Gud…
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:27eeeeh, riiight.
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:29Haha, herregud vilken pinsam människa!
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:29Ok, det där var det bästa nånsin. Trodde inte folk gjorde så på riktigt.
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:30HAHAHAHA!
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:33haha men vaddå bortgjord. åh herre :p
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:33HAHA! Så går det om man vill låtsas vara "cool". Pinsamt för henne ;)
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:34hahhaha piiinsamt xD Så går det när man försöker inbilla andra att man har ett annat liv ;)
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:41hoho!! klockren! :D
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:42jag brukar nämligen göra samma sak, låtsas prata i telefon, på kvällen om jag är ute och går själv :P känns tryggare då, men glöm inte att stänga av ljudet!!!
Hehe, en klassiker! Så kan det gå! :D Men det är ju gammalt att låtsassnacka i mobilen, det hör ju till den tiden när alla inte ännu hade egen mobil. Då kunde det förekomma såna
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:43(töntar) som låtsassnackade i sina mobiler, för att visa att de hade en mobil. Men hon i dethär fallet ville bara skryta om hur dyra kläder hon köper… eller som mamma köper åt henne… Eller iaf, såna kläder som hon skulle vilja att morsan köpte åt henne. Tyvärr så tror jag att det kan vara så att hon lider av dåligt självförtroende och då försöker dölja det på dethär viset…
haha, riktigt pinsam brutta!
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:44Kommer ihåg på gymnasiet, när en kickerstjej, gick igenom stora ljushallen och "pratade", så började hennes mobil ringa. Hon kom inte till skolan på en vecka :)
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:54Men hon ska ändå ha cred för den snabba räddningen, även om den var idiotisk.
pinsamt. pinsamt. pinsamt. jag vet inte om jag ska skratta eller gråta…
lördag 28 oktober, 2006 @ 14:59Ja det var en bra räddning. Jag tycker lite synd om henne. Har man redan dåligt självförtroende och sedan gör bort sig kan man bli helt knäckt av alla dessa kommentarer. Hoppas hon inte surfar på tjuvlyssnat!
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:05Hmm, faktiskt så kan man ställa in att telefonen ringer om de är någon på andra linjen! Det har jag och det är väldigt praktiskt. Fast vet inte om fallet verkligen var så här….=D
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:08hohoho vad underbart! 16 år, 2500 spänn och ta en cooosmo… enda drinken hon känner till säkert efter att ha sett sex and the city :)
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:19förresten, vad jobbigt för henne att fortsätta låtsas det andra samtalet som om ingenting hänt, när hon blivit så bortgjord.
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:22För en gångs skull stämmer verkligen ordet perfekt:
Klockrent!
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:25Hehe, är det här vekligen på riktigt? Känns ju som en typisk sak som skulle kunna vara en vandringssägen. Inte fan kan folk vara så töntiga att de anstränger sig för att framstå som rika, eller?
Damon: Ljushallen! Kärrtorps gymnasium? :-D
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:44haha det bästa var ju ändå att hon fortsatte även fast hon var totalt avslöjad!
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:48underbart! :D men jag skulle nog bara säga att "jaha, oj, jag tyckte väl att du var lite tyst! så samtalet bröts alltså?" haha, eller nåt sånt :D fast i ju för sig så låtsades ju den här tjejen "lyssna" på vad den andra sa i hennes pauser så… haha :D
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:48Underbart roligt om det faktiskt var så att det ringde på andra linjen =P
lördag 28 oktober, 2006 @ 15:55Kanske inte så smart att ha det inställt så i och för sig i dessa tider när alla människor på stan rapporterar till tjuvlyssnat om man gör bort sig… Man framstår ju lätt som uppmärksamhetskåt om det ringer när man pratar!
Fattade inte alls det här med att fejksnacka i mobilen förrän jag läste kommentarerna =)
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:06Har faktiskt varit med om det själv. det var något som hade hänt, och jag var så till mig. jag bara pratade och pratade om händelsen. så jag märkte inte att linjen bröts. och personen jag pratade med ringde upp igen. :). var pinsamt :). men pratade dock inte högt.
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:15Fy fan, jag hade skämts ihjäl!!! Denna klassiker hände i min gamla skola för c:a 10 år sedan. En småmobbad grabb var tidig med telefon, och pratade i den när han gick genom skolan, och naturligtvis började den ringa. Sen blev han mobbad för det i en 5 år framåt, så vi får väl hoppas ingen kände igen henne. Evigt kul/tragiskt annars.
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:15"Samtal väntar" finns hos flera mobiloperatörer precis som Linus säger. Har det själv och använder det ofta..
Har däremot ALDRIG varit med om att telefonen ringer under pågående samtal för att meddela att man har ett till ingående samtal, är en lätt tonstöt i hörluren som gäller så ingen chans i världen att hon hade det..
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:24vem i hela fridens namn köper en tröja för 2500 kronor? Hade jag varit Ingvar Kamprad hade jag ändå inte köpt en sådan tröja.
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:30Stackars tjej! Fast hade det inte hänt hade jag inte skrattat så mycket som jag gjort.. Herregud, så jävla roligt!!
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:32Nej men åh, vad gulligt det var ändå, stackars tjej!
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:34Jag brukar, som Hanna sa också låtsasprata på läskiga kvällar men då måste man ju stänga av ljudet på mobilen, ju! :D
Fyfan vad hemskt :P
lördag 28 oktober, 2006 @ 16:48Hehe
Påminner mig om högstadiet, det var en kille som gick runt med cd-walkman och diggade som faen. När en annan kille frågade om han fick lyssna så fick han reda på att han inte ens hade batterier i.
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:00Axel: Hade du varit Invar Kamprad hade du framförallt inte köpt en tröja för 2500:-, karln köper väl inte tröjor för över 100-lappen ens. Han väntar väl varje dag så han ska få gratis kaffe t.o.m. ;)
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:12Haha, bästa på länge. HAr också låtsaspratat nångång då jag inte velat prata med någon bekant som går förbi…
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:18Konstigt att ingen sagt det än, så det får väl bli jag som säger att: "ingen vill veta var du köpt din tröja" =)
För övrigt: Sjukt pinsamt. Har aldrig hört talas om någon som låtsaspratar i mobilen innan.. lite som att fejka en fylla när man är 14. Eller nåt.
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:29Slugt tänkt där Andreas. Den BORDE man ha kommit att tänka på. Synd om henne på sätt och vis men helt rätt oxo. Kan i detta nu inte sluta hånle åt det fulländat patetiska i den här tjuvlyssningen.
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:53HaHAHAHAH! XD
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:55Det värsta är att det har hänt mig förut också!
Nu kanske jag avslöjar mig som en obotlig 08:a, men finns det NK i göteborg?
lördag 28 oktober, 2006 @ 17:57En gång när jag snackade med en polare så bröts det utan att jag märkte det, jag bara babblade på i 10-20sek och under tiden hann han ringa upp mig igen.
lördag 28 oktober, 2006 @ 19:14Då såg det ut som jag pratade med mig själv, folk trodde det också :P
"Cosmo" också. HAHA…!
lördag 28 oktober, 2006 @ 19:15visseligen går det att ha en ny ringsignal om man redan pratar, och ja bejorn även en som "ringer"
lördag 28 oktober, 2006 @ 19:19vad sött!! snyggt räddat av henne :)
lördag 28 oktober, 2006 @ 19:31Hahahaha den var sjukt rolig. Fast jag var tvungen att läsa igenom den några gånger för att fatta. Jag trodde inte att sånt här hände på riktigt :D Haha, fan vad skön..
lördag 28 oktober, 2006 @ 19:57Jo jag vet, han har aldrig åkt affärsklass på flyget i hela sitt liv. Men jag tog honom som exempel då han är världens fjärde rikaste man nu:)
lördag 28 oktober, 2006 @ 21:12Haha! dedär skulle jag mer än gärna sett.
lördag 28 oktober, 2006 @ 21:44Det här var förmodligen bland det absolut roligaste som publicerats på den här siten! Och därmed även bland det roligaste jag någonsin läst! *tummen upp*
lördag 28 oktober, 2006 @ 22:01Jesus christ… Helt klart en av de mest häpnadsväckande tjuvlyssningarna hittills.
Väldigt roligt och samtidigt väldigt tragiskt…
lördag 28 oktober, 2006 @ 22:53hahahaha
jag brukar låtsasprata i mobilen om det är nån jag inte vill prata med som kommer förbi….
eller om jag ska in på typ subway och köpa två mackor till mig själv och inte vill framstå som värsta tjockisen
så låtsas jag prata med en annan som också ska ha nåt. hahahahahahahaha
men jag stänger då stänger jag av ljudet..
lördag 28 oktober, 2006 @ 23:15Hörde nåt liknande för en 5-6 år sen, brat-wannabeen snackade högljutt och energiskt inför förbipasserande blondiner om sina aktier, – ja sälj! – ja, köp ,,,osv…
lördag 28 oktober, 2006 @ 23:16"Riinnnggg" S-u-c-k för pinsamt folk.
Jag gillar att hon redan på telefon ska bestämma vilken drink de ska ta.
lördag 28 oktober, 2006 @ 23:22Bästa tjuvlyssningen EVER! :D
söndag 29 oktober, 2006 @ 00:10Min mobil fungerar så att man kan ta emot flera samtal men det blir en annan melodi och man blir skiträdd! ;)
söndag 29 oktober, 2006 @ 00:45Det är faktiskt rätt pinsamt då det händer för folk tror precis detta!
Nu har jag så den bara piper till svagt en gång och gör jag inget innom 3sek så får dom upptaget ton :)
Möjligheten finns faktiskt att hon hade en likadan men.. tvivlar!
Jag tänkte lite på det att nu när man läser här varje dag (Och har tipsat halva sin bekantskapskrets att göra det) kanske man ska bli lite mer försiktig med vad man säger och gör själv på tunnelbanor och busshållplatser! Tänk om nån hör och skickar in! Alla vänner och bekanta skulle ju fatta (ana) att det var en själv! Allteftersom populariteten hos den här sidan växer kommer det (nyktra) urvalet att minska… Tro mig…
söndag 29 oktober, 2006 @ 01:07Jag låtsaspratar ofta då jag går hem sent då jag bor nära Humlegården och inte vill bli våldtagen. Jag inbillar mig iaf att det minskar risken att jag väljs ut. Men jag går så klart inte genom Humlegården efter ca sju på kvällen om jag är ensam.
söndag 29 oktober, 2006 @ 01:23Med lättja den bästa tjuvlyssningen jag någonsin läst :)
söndag 29 oktober, 2006 @ 01:23Ha ha ha! En annan klassiker i samma skola, å de utspelar sig på 80-talet då mobiler va stora och exklusiva. De finns en restaurang utanför Gävla som heter Gävle Bro och den är placerad över motorvägen så när man sitter å äter kan man se på bilarna som kör under. Där sitter då en man å pratar i sin mobil å han pratar högt å gestikulerar å vill gärna att så många som möjligt skall imponeras av att han har en mobil… Så, sker de en bilolycka på motorvägen rätt under restuangen med ett antal resturanggäster som vittnen och när dom vänder sig till mannen med mobil å ber han ringa 90000 90000 var 112 på den tiden) så blir mannen tyst och vet inte helt va han skall göra och till slut erkänner han:
söndag 29 oktober, 2006 @ 07:38-De e bara en atrapp…
Ja Nea, tänka sig att NK faktiskt finns i Göteborg…
söndag 29 oktober, 2006 @ 07:41HAHA! vad pinsamt för henne!
söndag 29 oktober, 2006 @ 08:29Nea: Ja, finns i Stockholm och Götebarj :)
söndag 29 oktober, 2006 @ 09:36vad trög jag är.. jag fattade inte förrän jag läste kommentarerna att hon alltså låtsats prata i telefonen. fattade inte alls vad som var så kul..
söndag 29 oktober, 2006 @ 09:44konstigt att "fjortisar" kan beställa en cosmo? eller har jag missat nåt?
söndag 29 oktober, 2006 @ 09:49GUD vad underbart! Det där lär hon minnas hela sitt liv hahaha…
söndag 29 oktober, 2006 @ 11:39somliga straffar Gud medesamma :D
Nea: Vi måste ju ha en marknadsplats att sälja våra kor på, och vi bönder måste få komma ut från drängstugan för att slåss och supa en gång i veckan. Då passar NK.
söndag 29 oktober, 2006 @ 11:58Hahaha, herregud, jag trodde bara såna människor existerade i Sthlm ;D
söndag 29 oktober, 2006 @ 12:18Lassemannen: jag tror inte att Nea menade sin kommentar som en "alla luktar fisk i Göteborg"-pik, utan snarare som en seriös fråga. jag visste inte heller att NK fanns i Göteborg, men det är för att jag aldrig har varit i Göteborg, och nej, det beror inte på att jag är en inskränkt nollåtta som tror att Sverige tar slut utanför tullarna, utan för att jag varken har vänner eller släkt i Göteborg och alltså inte har haft någon anledning att åka dit. men jag lär göra det någon gång, det verkar vara en fin stad. försök att använda den smarta delen av hjärnan innan du spyr ut en massa fördomar över en person som inte menar något illa.
söndag 29 oktober, 2006 @ 13:41oh jesus vad pinsamt..! xD
söndag 29 oktober, 2006 @ 13:59Jaja.. men nu vet ni alla iaf att NK även finns i GBG..
söndag 29 oktober, 2006 @ 14:30kolla rubriken då…den är ju skitrolig
söndag 29 oktober, 2006 @ 14:51när jag blir rädd på ensamma kvällar hem så brukar jag göra en sån grej ;D men ett tips är att ta på ljudslöst först :D
söndag 29 oktober, 2006 @ 15:58Hmm, skönt med alla psykoanalyser av den sextonåriga flickan. Visste inte att så många utbildade psykologer hängde på tjuvlyssnat.se.
Sen är det väl inte så jävla konstigt att man säger vilken drink man ska dricka? Det är ju ungefär som att säga att man ska ta en öl tillsammans… även fast hon är 16 så kan hon ju ha varit på krogen förr. Det sker ju att minderåriga har falsklegg ibland.
söndag 29 oktober, 2006 @ 16:06Hannah: JAG har inte några vänner eller släkt i Sthlm, men av någon märkig anledning vet jag ändå både ditt och datt om stan. Men det omvända tycks sällan gälla i lika hög grad för Stockholmare. Detta förhållande är inte särskilt konstigt, men det är icke desto mindre ganska irriterande ibland. Det har emellertid inte mycket med tjuvlyssningen att göra, så bäst vore kanske att lägga ned hela diskussionen.
söndag 29 oktober, 2006 @ 16:22Men det här är varken bra eller pinsamt – det är ju tragiskt (men lite bra också).
söndag 29 oktober, 2006 @ 16:33Eh, skulle inte NK finnas i Göteborg? Hallå?
söndag 29 oktober, 2006 @ 16:53Moahahahahahahaha!! den bästa jag läst på länge. Vilken PINSAM tjej, man skäms ju nästan över att tillhöra samma kön som henne överhuvudtaget:S
söndag 29 oktober, 2006 @ 17:10Historien om mannen som inte kan ringa 90000 för att mobilen är en atrapp/ej har batteri är med stor sannolikhet samma vandringshistoria du kan få höra utspelandes i godtycklig del av Sverige.
Detta förutsatt att du inte var där själv och hörde det, men av någon anledning tvilar jag på det.
No offense :)
söndag 29 oktober, 2006 @ 17:26hahaha, det låter som en tjej som heter jenny i min skola, samma sak hände henne på rasten, piiiiinsamt!
söndag 29 oktober, 2006 @ 17:31Störda mycket i Göteborg eller? :D
söndag 29 oktober, 2006 @ 17:37Hahahaha, sjukt kul! Dock ska jag erkänna att jag gör samma sak själv om jag är på vägen hem ensam efter en festkväll.
söndag 29 oktober, 2006 @ 19:40Huuur kul som helst. Taximockan
söndag 29 oktober, 2006 @ 20:24Finns det inte NK i Malmö också? =)
söndag 29 oktober, 2006 @ 20:50Lassemannen >> skillnaden är att stockholm är sveriges huvudstad och göteborg är det inte. acceptera faktum.
söndag 29 oktober, 2006 @ 21:06MEN HALLÅ DET ÄR VÄL KLART ATT NK FINNS I GÖTEBORG JU! (jag vet att någon redan svarat på det hela, men vad irriterande. Im so sorry)
söndag 29 oktober, 2006 @ 21:55Ahahahahha jeffla cp
söndag 29 oktober, 2006 @ 22:57elisabeth, tror du att du ser smalare ut för att du handlar mindre mat? du kanske skulle bli det om du ÅT mindre mat, men själva inhandlandet i sig har nog inte så stor effekt.
din kommentar, förutsatt att den inte var ett skämt, var nästan ännu sorgligare än själva tjuvlyssningen. att vuxna människor verkligen resonerar på det viset, och uppenbarligen tycker att det är någonting att skratta åt också, är rent bedrövligt.
söndag 29 oktober, 2006 @ 23:00morran, vad är det som är irriterande? hur ska folk som inte varit i göteborg veta vilka butiker som finns där? jag visste inte att NK fanns i göteborg. jag vet inte om det finns i malmö, uppsala eller umeå heller. so what?
det är dock typiskt för göteborgare, med sina eviga mindervärdighetskomplex (ja jag generaliserar, men det här är banne mig sant!), att ta även de oskyldigaste frågor som någon sorts dold attack på deras stad.
söndag 29 oktober, 2006 @ 23:03Ja, som göteborgare blir man lite irriterad. Liksom; varför skulle NK inte finnas i Göteborg?! Varför ens formulera frågan när det är helt uppenbart att den gör det (eftersom tjejen är i Göteborg när tjuvlyssningen äger rum och säger att hon "nyss" varit inne på NK och köpt tröjan)?
söndag 29 oktober, 2006 @ 23:33För att stockholmare alltid tar för givet att resten av Sverige är efterblivet? Förmodligen.
-Därför- blir man irriterad.
Men vad otroligt sorgligt och kul, och sjukt tuff räddning där! Hade det varit jag hade jag nog inte låtsats om att nåt hade hänt utan bara svarat som vanligt…
PS Man ska INTE prata eller "prata" i mobil på vägen hem o så… Man blir mindre uppmärksam o hör inte lika bra… Men lycka till iaf alla som ska hem nån gång
söndag 29 oktober, 2006 @ 23:59Busted girl!!
måndag 30 oktober, 2006 @ 00:39men hon kanske inte bara inte visste om NK fanns lr inte fanns i GBG. d va ju bara en fråga (som nu många har svarat på). tare det lilla lugna va?!
måndag 30 oktober, 2006 @ 00:48Axel, vi med stil som inte vill gå runt och bära märken från din favorit affär JC eller H&M köper kläder i den prisklassen..
måndag 30 oktober, 2006 @ 01:28HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!
måndag 30 oktober, 2006 @ 01:49Min lillasyster gjorde något liknande för ett halvår sedan när vi hade kalas hemma. ^^
Alltså ja, NK finns i Göteborg men frågan ställdes nog eftersom det hela skulle bli ÄNNU fånigare om NK inte fanns i Göteborg. Och herregud, klaga inte på de stackars stockholmarna, de vet inte bättre :P (Det där var ett skämt.)
måndag 30 oktober, 2006 @ 11:00Men hållå… Är det ingen som vet att man faktiskt kan ha flera linjer på sin mobil? Visst, denna tjej kanske inte hade det, men det är faktiskt möjligt.
måndag 30 oktober, 2006 @ 11:25Ha det bra!
Det gjorde jag en gång när jag gick på en läskig gata och en bil förföljde mig. Men det var för att slippa bli våldtagen…
måndag 30 oktober, 2006 @ 11:58men gud så pinsamt! hon måste vara lite ensam… iofs kan det vara så att hon har inställt så det ringer när ett annat samtal kommer.
Haha, vad gulligt :)
måndag 30 oktober, 2006 @ 13:42Jäkligt kul tjuvlyssning, men om det är sant är det samtidigt sorgligt >.<
måndag 30 oktober, 2006 @ 13:53Har iofs en teori om att samtalet bröts sekunder innan och polaren ringer upp igen. Men att då fortsätta med "Du darling, det ringer på andra linjen nu…" är att gräva sin egen grav =D
Jag har typ två linjer på min mobil!
måndag 30 oktober, 2006 @ 16:31B.>
måndag 30 oktober, 2006 @ 16:47du kanske inte sett den reklamen om att du inte är det man äger…bara för att man har råd att köpa dyra kläder medför inte det stil!
Hade jag vetat att det skulle bli en sån debatt; göteborg vs stockholm, hade jag kanske inte postat iväg min tjuvlyssning. och jag lovar er, den är sann…jag var inte den enda som började garva. Och det var ganska uppenbart att hon inte hade två linjer (som nu verkar vara möjligt) eftersom hon ryggade till av den starka signalen som säkerligen gjorde henne lite halvdöv för stunden.
måndag 30 oktober, 2006 @ 17:13Jag har hört den där förut, fast då handlade det om en kille som skröt om sina sexuella bravader för "en polare" på bussen. Han "räddade" situationen med exakt samma mening. Jag börjar tro att det är något av en Klintbergare och inte alls något som nån "hört" på stan.
Iochförsig skulle det ju rent tekniskt kunna hända så det är väl inte så konstigt egentligen…
måndag 30 oktober, 2006 @ 19:00Är detta verkligen sant?
måndag 30 oktober, 2006 @ 19:54Åsa-> Varför skulle du inte postat tjuvlyssningen om du vetat att det blivit debatt? Vad är det för fel med diskussioner; varför ska man inte få tycka saker (högt)? Det är väl bara uppfriskande och roligt med engagerade människor som diskuterar! Kommentarerna och diskussionerna som följer med upprörda läsare är halva nöjet med Tjuvlyssnat.
Men jag tackar för din fantastiskt roliga tjuvlyssning hur som helst.
(Och varför postades inte min första kommentar? Omotiverad censur. Hmpf.)
måndag 30 oktober, 2006 @ 21:29haha, den har man kört ett par gånger. skapligt pinsamt.
måndag 30 oktober, 2006 @ 22:25Åsa, det är inget "göteborg vs stockholm". Som vanligt är den "debatten" helt ensidig: det är bara göteborgarna som är upprörda och bara de som debatterar. Läs om kommentarerna så märker du att ingen här har klagat på Göteborg på något vis, bara ställt en helt naturlig fråga.
För övrigt är det helt stört att du inte skulle postat tjuvlyssningen om du vetat att det blivit debatt. Vad i helvete spelar det för roll? Världen går inte under för en eller två uppretade kommentarer på ett forum. Då skulle den gått under miljontals gånger redan.
måndag 30 oktober, 2006 @ 23:58Folk får tro och tycka vad de vill. Det var sjukt roligt när det hände iaf… That's all folks!
tisdag 31 oktober, 2006 @ 00:05"eller om jag ska in på typ subway och köpa två mackor till mig själv och inte vill framstå som värsta tjockisen"
Du är ju minst lika pinsam som tjejen i tjuvlyssningen, vem fan bryr sig om att du köper två mackor på subway förutom ditt dåliga samvete?
tisdag 31 oktober, 2006 @ 00:08Ni är fanimig inte kloka någon av er.
tisdag 31 oktober, 2006 @ 09:27Jag brukar göra så att om jag t ex går själv hem på kvällarna pratar jag i telefonen, men herregud, så pinsam är man ju inte! Shit vilken blåst brud.
tisdag 31 oktober, 2006 @ 11:04Hohoho! Grymt rolig! All credit Åsa!
tisdag 31 oktober, 2006 @ 12:34Måste hålla med Kent Spent… Otroligt fånig debatt här, men likväl roande att läsa… Å andra sidan måste jag förstås hålla med om att Stockholmare är lite som amerikaner, totalt ovetande om det som finns utanför mohaha!
tisdag 31 oktober, 2006 @ 12:43HAHA! ojojoj, sånt trodde jag inte förekom. :)
Men min polare gjorde sånt i typ åttan, o då var man illa tvungen att ringa till henne och bevisa det.
Bästa var när hon sa, då telefonen frenetiskt började vibrera:
"MEN VAD GÖR NI! LÄGG PÅ! HÖR NI INTE ATT JAG PRATAR!"
Stört ju…
Onödigt dyr tröja också…
tisdag 31 oktober, 2006 @ 16:01KLOCKREN xD
tisdag 31 oktober, 2006 @ 21:15HAHAHAHAHA!!! jag kunde bara inte hålla mig för att skratta högt när jag läste den här!
tisdag 31 oktober, 2006 @ 21:41BRA tjuvlyssing! Och forresten vem fn bryr sig om var NK finns och inte finns??
onsdag 01 november, 2006 @ 09:57Jag har faktiskt varit med om nåt liknande, en man i 40årsåldern stod och pratade högjlutt i mobilen medans han väntade på sitt nummer på systemet, telefonen ringde och han blev så förskräckt att han tappade den.
onsdag 01 november, 2006 @ 10:54HAHA det där har man ju sett småtjejer göra många ggr enbart för att vi uppmärksamhet utav folk runt omkring.
torsdag 02 november, 2006 @ 00:10gatuteater kanske? vi gjorde liknande förra året, också på brunnsparken
torsdag 02 november, 2006 @ 02:13nu har jag läst 117 kommentarer till det här inlägget. det är bara för att det är segt på jobbet, men det är fortfarande tid jag aldrig får igen…
tjuvlyssningen lite rolig iaf.
torsdag 02 november, 2006 @ 02:23Majoriteten av de som bor i Stockholm är inflyttade. Det är bara osäkra wannabees som inte kan erkänna sin omvärldskunskap. Eller ta sig utanför tullarna.
torsdag 02 november, 2006 @ 15:17Ha ha ha. Jag tror jag dör!
torsdag 02 november, 2006 @ 22:27Jag förstår mig inte på den här diskussionen om att stockholmarna är egocentriska obildade j*vlar som inte vet bättre. Den som undrade om det finns ett NK i Göteborg kanske inte visste det. Om ngn från Göteborg skulle fråga om vi (i Sthlm) har en Åhlens butik så skulle jag LUGNT svara ja. Jag menar, personen vet ju INTE om vi har butiken eller inte, är det nu förbjudet att fråga? Förresten så finns NK bara i två städer – GBG och Sthlm. Så om nån från Malmö frågar en Göteborgare om det finns en NK butik i GBG, skulle Göteborgaren ta illa upp?? Helt ofattbart. Kom ihåg – det finns inga dumma frågor – bara dumma svar!
fredag 03 november, 2006 @ 22:05Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta, stackars otroligt dumma människa :P
lördag 04 november, 2006 @ 09:02En tjej som stod före mig vid bankomaten "pratade" i sin mobil och skrek att hon hade 20 000 på sitt bankkonto. Sedan tittade hon uppfodrande på oss som stod bakom henne för att se om hon fick nån reaktion. Haha.
onsdag 08 november, 2006 @ 10:59Helt vansinnigt roligt!! Stackars lilla brat-wannabe…
Sen att det fortfarande händer att folk "låtsas-ringer" nu när det är i princip gratis är i sig jävligt töntigt, och visar en helt ny nivå av snålhet….
onsdag 08 november, 2006 @ 17:59HAHAHAHAHAHAHA!!!
fredag 10 november, 2006 @ 17:46Patetiska människor som låtsas prata i telefon. :S usch. rätt pinsamt för henne, men rätt åt henne ;P
lördag 11 november, 2006 @ 20:41en gammal klasskompis brukade köra (det vi kallade för) mobiltricket. Det innebär att man, på väg hem från skolan, går typ 50 meter före några tjejer i sin klass, ta upp sin mobiltelefon och låtsas snacka i den, för att sakta och ner, och när tjejerna har hunnit i fatt en, så lä'gger man på och börjar prata med tjejerna.
söndag 12 november, 2006 @ 17:07Herregud vad bra inlägg:D Såååå korkad tjej:P Hahaha..
måndag 13 november, 2006 @ 21:16Humm.. Vilken tid på dygnet var detta? Brukar själv låtsasprata i mobilen när jag går hem själv på kvällarna, det känns lite säkrare då :P
måndag 13 november, 2006 @ 22:05Haha, det där var ju patetiskt pinsamt!
måndag 20 november, 2006 @ 19:37Jag brukar typ låtsas prata i mobilen i bland när jag går hem sent också men aldrig framför, folk! Way to risky!
hahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah PATETISKT!
lördag 25 november, 2006 @ 23:43HAHAHAHAHHA
söndag 26 november, 2006 @ 18:33Vilken misslyckad liten flicka. Ojoj, pathetic!
HAHAHHAHA ¨h jag tror jag dööööööööööööööööööör :')
tisdag 28 november, 2006 @ 14:32Ooh! så klockren!:D haha. de var en sådan sak som man bara vill ska hända när ngn " fjortis" typ försöker coola sig ;) hehe
torsdag 30 november, 2006 @ 10:42HAHAH! Silken mes:p
fredag 01 december, 2006 @ 16:15haha så kan det gå om man försöker vara cool ;)
söndag 03 december, 2006 @ 00:30fan va klockrent!! hehe! hade garvat så j*vla mkt va!!
torsdag 07 december, 2006 @ 16:53sorglig person-.-..liknande har hänt min kompis en gång..han hade skaffat en ny mobil och så skulle han låtsas prata med en kompis i den..men jag uppmärksam som jag är såg att han inte hade varken SIM-kort eller batteri och det var ju obligatoriskt att avslöja den stackars saten..han fick skämmas lite men det dumma är att han gjorde om samma misstag två gånger och en annan gång hade han en ny mp3 som han låtsades lyssna på och ännu en gång hade han inte batterier i den och han hade inte ens laddat ner musik-.- men den gången tyckte jag för synd om honom, och lät honom låtsas
torsdag 07 december, 2006 @ 20:09SÅ fruktansvärt kul!
I mitt tycke den absolut roligaste tjuvlyssningen, och jag har läst alla.
Såna tjejer skall ju bara skickas till gruvorna, alltså…
söndag 10 december, 2006 @ 23:31Mobilblottare deluxe! Hah
onsdag 13 december, 2006 @ 18:13HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!!!
fredag 15 december, 2006 @ 16:08Detta var nog det pinsamaste jag läst på länge.
onsdag 03 januari, 2007 @ 18:57jag säger bara…kvinnor!
onsdag 17 januari, 2007 @ 17:07fett synd :P
torsdag 25 januari, 2007 @ 20:59klock ren!!! Vilken tragisk människa! stackarn :)
söndag 28 januari, 2007 @ 17:16På tåget på vägen hem från jobbet satt jag mitt emot en kille som pratade i sitt trådlösa handsfree hela tiden. Han skröt över hur dyr hans bil var, hur mycket pengar han blivit erbjuden för att byta jobb och hur bra hans investeringar gått.
Ett problem bara. Inget av telefonbolagen har bra täckning på den sträckan så samtalet borde ha brutits minst tre gånger.
Jag bor varken i Malmö, Stockholm eller Göteborg men ville också fråga om det verkligen finns NK i Götelaborg… Och detta trots att jag åkt paddan och gått på Liseberg flera gånger.
måndag 29 januari, 2007 @ 14:27jaa NK finns i gbg..har varit där..inte alls "snobbigt" son i sthlm
fredag 09 februari, 2007 @ 22:51soM i sthlm sorry!
fredag 09 februari, 2007 @ 22:51okej, DET kallar jag pateteskt.
måndag 26 februari, 2007 @ 14:53haha, de måste vart hennes mamma, för nåra polare verkade ju hon inte ha.. haha^^
fredag 02 mars, 2007 @ 21:53Bästa tjuvlyssningen ever. Jag hade betalat dyrt för att få vara där, bara för att få skratta.
lördag 17 mars, 2007 @ 00:55Oj va man kan ta illa upp av en ursäktande fråga. Jag är Stockholmare, men har varit i Göteborg säkert två veckor av mitt liv, och hade ingen jävla aning om att det låg ett NK även där. Jag har väl sett andra delar av staden. Varför skulle det vara så självklart? Hade frågan varit "finns det McDonalds i Götet" så hade jag gått med på att det var en dum fråga, men det är trots allt lite skillnad på NK och McD.
För sjutton, släpp mindervärdeskomplexet och sluta tro att alla från Stockholm vill er illa. Letar man efter förolämpningar hittar man såna. Annars kan väl vi Stockholmare lika gärna börja dryga oss med flit – ska ni ändå tro att vi alltid är dryga så kan vi väl åtminstone få nöjet att vara det. Förresten heter alla i Göteborg Glenn. Och tjuvlyssningen var guld.
Och ja, jag jävlas lite med er. Jag vet att det finns åtminstone en Joakim i Göteborg också, så ALLA heter inte Glenn. ;)
onsdag 21 mars, 2007 @ 15:04min kompis berättade om den så jag var bara tvungen att läsa , vad finns det att säga ? usch kankse.
onsdag 28 mars, 2007 @ 20:15vilken patetisk människa.
lördag 31 mars, 2007 @ 11:15Whoa, snacka om ödet.
Jag återupptog min arkivgenomgång och kom till denna, vilket fick mig att minnas att jag nyss drömt att detta hände någon. Kanske var det i natt, kanske några nätter sedan, jag vet inte.
Läskigt.
torsdag 05 april, 2007 @ 14:48Fan vad jag hatar såna människor!
fredag 06 april, 2007 @ 18:38haha undrar just vad som är roligast? Själva inlägget eller debatten göteborgare vs stockholmare. Begriper inte varför Göteborgarna tar så illa vid sig, som så många nadra skrivit, beror det på mindervärdes komplex kanske? Vilka verkar mest inskränkta egentligen? Stockhomare som inte vet att det finns NK i Göteborg eller Göteborgare som uppenbarligen inte vet ett skit om hur Stockholmare är, utan kör på sit "jag har minsan hööööööört" shit. Tycker faktiskt att det är riktigt sorgligt hur man orkar. Och nej jag har inget emot Göteborg eller enser mig bättre än göteborgare, men jag visste inte heller att NK fanns där också
lördag 07 april, 2007 @ 20:41"Morran skriver:
MEN HALLÅ DET ÄR VÄL KLART ATT NK FINNS I GÖTEBORG JU! (jag vet att någon redan svarat på det hela, men vad irriterande. Im so sorry)"
hahahahaha. HÖRRÖ GLENN!! Det är väl inte så jävla klart att NK ska finnas i Göteborg. By the way så är det svettigt som gatan på NK GBG.
Har förövrigt funnits NK i Oslo och Köpenhamn också, för er som inte visste det, typ alla glenn på den här sidan, så står NK för Nordiska Kompaniet.
lördag 14 april, 2007 @ 02:40Haha, den tog dagens pris :D
lördag 21 april, 2007 @ 12:53Det första man gör innan man försöker sej på något sånt här är väl att sätta mobilen på ljudlös? :S
tisdag 05 juni, 2007 @ 10:06Första gången jag skrattade högt åt en tjuvlyssning! hahahahahaha
onsdag 06 juni, 2007 @ 20:35ahahhaha snacka om bortgjord!
lördag 09 juni, 2007 @ 16:38Har vittnat till exakt samma sak :D En tjej försökte vara häftig framför mig och min polare, och skrattade högt och höll på som fan i mobilen, sen ringde den och hon blev helt ställd, svarade och viskade: "Ja mamma.. jag är hemma om fem minuter…" Hahaha, fan va vi skrattade.
torsdag 21 juni, 2007 @ 02:24hahahha fyfan va bra!!!!!
torsdag 05 juli, 2007 @ 15:10hahaha, patetisk
måndag 30 juli, 2007 @ 20:28Hur kul som hellst! Håller med Mackan skulle gärna betala för att vara där!
Allvarligt…stackars tjej…
onsdag 01 augusti, 2007 @ 16:08Vilken jävla stjärna! :'D
onsdag 10 oktober, 2007 @ 10:11elisabeth (nr 49):
tisdag 23 oktober, 2007 @ 15:06SYSTER!!!!!
Jag brukar också beställa typ två mackor på Subway medans mina kompisar typ bara orkar en halv, ALLTID hungrig :P
Sen har jag också "fejk-pratat" i mobilen för att inte pinsamma situationer ska uppstå.
We're like twins. :)
Älskar att hon blev så ditsatt.Ska man luras kan man väl sätta på ljudlös?Hahahahaa ÄGD
tisdag 23 oktober, 2007 @ 20:50hahaa fett najjs(:
onsdag 31 oktober, 2007 @ 19:49#169 Heroin:
onsdag 07 november, 2007 @ 22:27Antar att ni är lika förvirrade m.m också? ;P
Mer än ett år sen hon skrev den kommentaren.. tror inte hon kommer hit och kollar om hon fått något svar längre. =)
Alltså HAha… Min slutsats är att hon vill skryta inför hela Sverige om att hon "köpt" ett plagg för tusenlappar och vill spela rikemansunge… Herregud. Hoppas den här incidenten fått henne på plats.
söndag 18 november, 2007 @ 16:49Min nya favorit här på tjuvlyssnat. Trodde inte att sådant här förekom
söndag 18 november, 2007 @ 18:21Mrhpphamrgiihj! Vilken extremt bra tjuvlyssning.
söndag 02 december, 2007 @ 18:45Hahahahaaa!!!! Har inte hört av en sådan här situation sen jag gick på gymnasiet och en kille i en rulltrappa tjötade om aktier och fonder och om vilka klipp han skulle göra när telefonen ringde…. detta var -95 för övrigt…. >D
söndag 16 december, 2007 @ 00:38det tog så jävla lång tid för mig att fatta vad som hände i den här.
hahaha men de va det värt!!
vilken liten gris!
tisdag 15 januari, 2008 @ 06:26Ja, alla heter Glenn i Göteborg och vi är fukkin' proud över det också. Så ni kan sluta tro att ni trackar oss när ni kör med det.
måndag 31 mars, 2008 @ 08:50Hehe, helt otroligt…
fredag 09 maj, 2008 @ 12:13