Hem | Bilder: Tjuvtittat | blogg-i-blogg | Arkiv | Topplistan | Skicka bidrag | Rubriktävling | Böcker | Feed | Annonsera

… Och nu är vi ihop!

Linje 3, Jönköping

Två tjejer sitter och pratar på en buss. Den ena verkar jobba på Mc Donalds.
Tjej 1: Ja, och så hade han lämnat skräpet efter sig, och på servetten hade han skrivit sitt namn och telefonnummer!
Tjej 2: Vadå, var han snygg då?
Tjej 1: Nä, han var typ liten, men jag skickade ett SMS…
Tjej 2: Va! Vad skrev du då?
Tjej 1: "Släng skiten efter dig nästa gång du är på Mc Donalds, din jävel…"

Kommentarer (82)

Skriv en kommentar

  1. hanna skriver:

    HAHAHAHAHA så himla rätt!

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:09
  2. Drina skriver:

    Haha.
    You go tjej 1!

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:09
  3. aice skriver:

    klappklapp

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:10
  4. lillavild skriver:

    hahha han kanske hade skrivit ner namn och telefonnumret till någon annan ju :D

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:11
  5. axelo skriver:

    Haha, alla ungdomar i Jönköping jobbar på McDonalds :D (utom jag)
    Detta gjorde för övrigt att jag aldrig tänker testa att tappa telefonnumret i korridoren och hoppas på det bästa.

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:16
  6. Jennie skriver:

    så jävla rätt!

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:23
  7. urban skriver:

    Jag tänker aldrig plocka undan efter mig, så länge mcdonalds envisas med att kalla sig "restaurang".
    på restauranger plockar personalen undan, så enkelt är det.

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:27
  8. emelie skriver:

    hahahaha! detta är humor! (om man som jag jobbar inom resturangbranchen iaf)

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:29
  9. Beut skriver:

    HAHAHAHAHHAHAHAAHAH

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:31
  10. Anders skriver:

    Hahaha. Helt rätt.

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:33
  11. Ejlin skriver:

    Hahahha läs min blogg om just detta ämne idag! ejlinw.blogg.se

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:44
  12. Duvan skriver:

    Haha!:D Så taskigt. Förstår dock att det är jobbigt med folk som inte plockar undan sina grejor men skulle nog inte skicka ett sms:)

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:45
  13. ActionMan skriver:

    HAHA, fyfan så bra :D

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:47
  14. Kitty skriver:

    Bra gjort!

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:48
  15. Isflak skriver:

    Nej, läs min blogg!

    jaghatarperonersombloggarochdessutomintekanhålladetförsigsjälvautanmåstefiskaläsarepåtjyvlyssnat.bloggspott.com

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:51
  16. Anahita skriver:

    applåder åt tjej 1! hahaha X"D

    fredag 16 maj, 2008 @ 21:53
  17. M L I skriver:

    HAHAHAHA!! riktigt bra gjort!! xD xD

    fredag 16 maj, 2008 @ 22:08
  18. *melalnslöadf. skriver:

    #11 Sådana personer som du ger mig huvudvärk.

    fredag 16 maj, 2008 @ 22:12
  19. Happymealungen skriver:

    Tur att inte fyrtiosjuåriga arbetsledaren Johnny plockade upp vid just det bordet.

    fredag 16 maj, 2008 @ 22:26
  20. Danne4000fx-s skriver:

    jag hade så lätt försökt extra mycket med hon där om jag hade fått det som svar :P

    helt klockrent

    fredag 16 maj, 2008 @ 22:43
  21. Cattis skriver:

    Det är svaret på frågan: "Hur man äger en Fjortis"
    Underbart

    fredag 16 maj, 2008 @ 22:44
  22. Alla som inte dansar skriver:

    "Släng skiten!" Snacka om att bli spolad…

    fredag 16 maj, 2008 @ 22:48
  23. $ skriver:

    Så snällt. Han blev säkert jätteglad.

    fredag 16 maj, 2008 @ 23:00
  24. Italienar'n skriver:

    Nobelpris i tjuvlyssning!!
    HAHA!! bästa nånsin

    fredag 16 maj, 2008 @ 23:11
  25. Narciss skriver:

    Isflak – min nyaste vardagshjälte.

    Mer hat.

    fredag 16 maj, 2008 @ 23:16
  26. Skrutt skriver:

    Urban: Varför tror du McDonalds har soptunnor ute i matsalen för?

    fredag 16 maj, 2008 @ 23:36
  27. Skum kan du vara själv din tattare skriver:

    Wow Isflak. Du skrev ända ner i lavan eller vad det är. Imponerande!

    fredag 16 maj, 2008 @ 23:39
  28. AToTheK skriver:

    Måste ta o hålla med Urban lite. Tycker det känns fel att man ska behöva städa upp efter sig själv när man äter på McD eller BK dom tar trots allt jäkligt mycket betalt för sin mat.

    Och det roliga är att dom tjänar ännumer om man tar take away. Anledning är att då skattar dom mindre men tar lika mycket betalt.

    fredag 16 maj, 2008 @ 23:53
  29. Astrid skriver:

    Rubriken är ju nästan det bästa!

    lördag 17 maj, 2008 @ 00:05
  30. pissenisse (hållandes Diana i handen) skriver:

    Haha, läs min blogg: http://www.fruktbloggen.inte där får vi läsa om varför man inte får kalla sig för kund på en restaurang, man är en "gäst".

    Personligen anser jag att om jag bjuder hem ett antal människor som "gäster" hem till mig, så skulle jag faktiskt skämmas oerhört för att kräva mina "gäster" på en tusing var.

    Så inse kära restaurangarbetare, vi är inte era "gäster", vi är inte heller era kompisar, och vi är för helvete inte era underordnade som ni kan ignorera, förakta eller förnedra. Det är faktiskt vi som betalar eran djävla ynkliga lön.

    PS.

    Undrar var det där ynkliga lilla rytet från pissenisse kom. Förmodligen för mycket rödvin. Förlåt alla restaurangarbetare.

    Ds

    lördag 17 maj, 2008 @ 00:30
  31. Madde skriver:

    haha så jävla clean :)

    lördag 17 maj, 2008 @ 01:02
  32. Ejlin skriver:

    #15 och #18: jag är inte ute efter att göra reklam för min blogg, det Råkade bara vara så att jag skrivit om en McDonalds episod i bloggen idag som Råkade vara jäkligt rolig, med tillhörande jäkligt rolig bild. Är sååå ledsen för att jag stört er så oerhört med det!

    lördag 17 maj, 2008 @ 01:07
  33. Jim skriver:

    Själv plockar jag alltid bort efter mig..så redig är jag

    lördag 17 maj, 2008 @ 02:17
  34. Leffe skriver:

    Vad grymt störande att folk verkligen är så lata att de inte ens kan plocka undan efter sig.

    lördag 17 maj, 2008 @ 02:59
  35. flibben skriver:

    #32

    Så grymt störande att folk förväntar sig att man ska göra sånt som man betalt andra för att göra.

    lördag 17 maj, 2008 @ 03:23
  36. Vänsterhäntas Dag skriver:

    Jag är grymt rolig på min blogg hela tiden, men jag känner inget behov av att göra klimatet på tl grinigt genom att göra reklam. Det gäller att förtjäna att få adressen till bloggen. Jag brukade inte direkt bjuda in världen till min analoga dagbok heller.

    lördag 17 maj, 2008 @ 08:31
  37. Acki skriver:

    Problemet med att slänga "skiten" på McDonalds är att det är så svårt att skilja maten från skräpet :S

    lördag 17 maj, 2008 @ 08:41
  38. Akkan skriver:

    #32 Ejlin. Kallar du det där en jäkligt rolig bild? Alla har vi väl olika humor.
    Själv föredrar jag att lag mina egna burgare. Hälften så dyrt, dubbelt så gott

    lördag 17 maj, 2008 @ 10:45
  39. Filosofia skriver:

    gå två meter och släng skiten, inte så jäkla svårt! hejja tjejen!

    lördag 17 maj, 2008 @ 11:01
  40. Cajoline skriver:

    Det värsta som fanns när jag jobbade på donken var när folk lämnade efter sej på borden.. Eller när dom kom och frågade efter nyckeln till toan.. Dom kunde inte tänka på att det kankske var låst för att någon annan satt där inne eller??

    Men nog saknar jag mina år på donken allt :)

    Och ni som tycker att dom tar för mycket betalt för maten.. Kolla in hur inköpspriset ligger.. Det är dyrt redan när vi köper in varorna.. Plus att vi måste väl ha lön? Och vi tar inte betalt för betalkort. Tycker man att det är för dyrt kan man ju gå till en annan (mycket billigare restaurang ist)

    Men ni har rätt.. Sänk priset på maten så ni kan städa upp efter er själva.. För med sänkt pris kommer det inte att finnas någon personal som kan göra det.. Och maten kommer inte att vara klar på 2 minuter heller, för det kommer finnas för lite personal för det, då det inte finns pengar till löner eller nya personalkläder!

    lördag 17 maj, 2008 @ 11:43
  41. Ronnie skriver:

    @ 40 Sen när fan vart maten klar på 2 min på donken om man best ngt extra eller vill plocka bort ngt ?

    lördag 17 maj, 2008 @ 12:01
  42. Andreas skriver:

    Som en liten kommentar till #40: Cajoline.

    Då jag under dom senaste tre månaderna gjort ett rejält renoveringsarbete i min lägenhet, däribland köket så har jag inte kunnat laga någon direkt mat hemma. Detta har resulterat i ett överdrivet intag av McD-mat, ca 3-5 ggr / vecka.
    Inte EN enda gång har maten varit klar på 2 minuter. VARJE gång har maten tagit minst 10 minuter att få. Och det beror inte på sena tidpunkter eller att man har varit dum och beställt något konstigt. Så ärligt talat tror jag att McD skulle klara sig med minst 50% cuts i personalen. Dom gör ju fan inget vettigt ändå. Så det är inte mer än rätt att dom får plocka bort lite skit då och då. Dom har betalt för det. Skulle mina kunder på mitt arbete få höra att jag inte ville hjälpa dom med saker som dom "borde" klara själva, som att hämta sin skit på lagret själva, för "jag arbetar ju bara här" så skulle jag förlora jobbet på 10 minuter. Ni vill kalla er själva för restaurang. Lev med det då. Jag skulle aldrig plocka bort efter mig på en kinakrog, och den maten är om inte billigare, så i alla fall inte dyrare än McD.

    Överpris och dålig service, det är ett problem som samtliga McD och BK-"restauranger" dras med.

    lördag 17 maj, 2008 @ 12:13
  43. aice skriver:

    donken: massproducerat skräpmat (med extremt dålig kvalitet) som gynnar ett multiföretag som förstör naturen.

    lördag 17 maj, 2008 @ 12:33
  44. Mirshann skriver:

    #15, din länk funkade inte ._.

    lördag 17 maj, 2008 @ 12:42
  45. Johan skriver:

    haha :D

    men han fick ju iaf hennes nummer så nu kan han leta upp henne också.. om hon inte hade en lånad mobil o skrev till honom då, om de ens va han :P de kanske va nån annans nummer han skrev upp :P

    lördag 17 maj, 2008 @ 12:44
  46. Emily skriver:

    #40 Ronnie: Tror du det kan ha något att göra med att köttet ligger på grillen i mer än 2 minuter?

    Och för Guds skull, sluta hacka på personalen! Det är inte vi som bestämmer hur många som ska jobba, vad våra arbetsuppgifter ska vara, hur hög lön vi ska ha eller vad maten ska kosta.
    Vi försöker också bara försörja oss, och med tanke på hur mycket skit vi får stå ut med så är lönen inte i närheten av vad vi förtjänar.

    Och om det nu är så jävla dåligt ändå så finns det ju en enkel lösning: Gå inte dit! Vi lever i ett samhälle med gott om andra ställen att äta på, ni svälter inte. Sluta bitcha och börja bojkotta då.

    Kalla oss för idioter…

    lördag 17 maj, 2008 @ 13:21
  47. Skrutt skriver:

    Om alla som besökte Mcdonalds skulle lämna sitt skräp skulle det se ut som skit. Personalen skulle inte ha tid att ta bort allt skräp. Vad väljer ni då? att sitta bland gamla matrester eller plocka bort efter sig? Är det verkligen så jobbigt?

    lördag 17 maj, 2008 @ 13:54
  48. linnea skriver:

    Nååh, stackar kille (':

    lördag 17 maj, 2008 @ 14:03
  49. Cajoline skriver:

    På McD: Bröden tar 35 sek att rosta, under tiden lägger man bröden som ligger på i 39 sek (90g kött) När bröden är klara hinner man dressa dom innan kötten går upp. Plus att man ska packa dom i förpackningarna.. Ska man ha QP eller större tar kötten 3 minuter. Och fortfarande ska man hinna dressa klart innan kötten går upp.. Så 10 minuters väntetid.. Shit.. Byt restaurang isf :D

    Och ifall jag håller på med en bricka Big (4 st, som ska bli klara innan kötten går upp, 39 sek) och det kommer en Big utan gurka som ska göras, så gör jag ju den såklart på den brickan, då specialare alltid ska prioriteras, OM inte driven är full, då bilarna går före, så kommer INTE en specialare, att ta längre tid än en vanlig Big..

    Jag tror minsann att några här skulle behöva ett studiebesök på donken..
    Plus att de som jobbar är 15-25 år ungefär och håller på att lära sej att ta sig in i arbetslivet.. En restaurang som vissa dagar bara är skötta av 15 åriga flickor och iaf går runt är beundransvärt! Den kinarestaurangen skulle då jag vilja se..!

    Nötter

    Hedemora McD är det då fart på :)

    lördag 17 maj, 2008 @ 14:14
  50. Maja aka Syfilis skriver:

    I Usa får de ta max 60 sekunder från de du beställt tills du har maten på BK. annars behöver du inte betala.

    Tänkte höra nu när de verkar vara en del McD jobbare här… Om ni INTE frågar man om vill ha plus meny… har man rätt att slippa betala då. Har hört de från en tidigare anställd… Låter underligt emn samtidigt väldigt amerikanskt.

    lördag 17 maj, 2008 @ 15:00
  51. Julia skriver:

    Maja aka Syfilis: Jag tror att det var så förut, men inte längre. Och även om man påpekade att de inte hade frågat så snäste de bara "Jo, det gjorde jag visst". :)

    lördag 17 maj, 2008 @ 16:05
  52. Moa skriver:

    urban: och du tror att personalen på donken skulle hinna plocka upp skräpet om alla lämnade det på bordet?

    lördag 17 maj, 2008 @ 16:14
  53. Mel skriver:

    precis, bort med skräpet!

    lördag 17 maj, 2008 @ 16:41
  54. Bullen skriver:

    Arligt talat: att jobba pa McDonalds maste ju vara sjukt trakigt och jag tror inte att manga skulle tycka om att gora det. Kom igen nu, lite medmansklighet. Varfor gora lidandet annu varre, bara plocka bort skrapet! Lat personalen ta hand om skiten de serverar istallet. Jag tror inte att nagon skulle jobba pa McDonalds om de kunde valja.

    lördag 17 maj, 2008 @ 18:12
  55. Julia skriver:

    Haha, väldigt rätt (;(;

    lördag 17 maj, 2008 @ 18:30
  56. mag da muffin skriver:

    way to go, tjej 1!

    lördag 17 maj, 2008 @ 18:58
  57. Mel skriver:

    Ang. att störa sig på dem som gör reklam för sin blogg här. Erkänn nu, det är enbart störande eftersom ni inte kan låta bli att trycka på länken, aight? ;P

    lördag 17 maj, 2008 @ 19:50
  58. Ida skriver:

    Som McDonalds-anställd måste jag bara göra ett inlägg i plocka-undan-skräp-debatten. Det finns som sagt en anledning till att det finns soptunnor i matsalen, för att man ska slänga skräpet i dom.

    Nu gör folk inte det ändå, vilket betyder att vårt McDonalds måste lägga in en extraperson varje dag som har till uppgift att städa i matsalen (plocka undan skräp som folk inte tagit bort och sopa rent golvet från skräp folk har tappat).

    Tänk om folk plockade undan efter sig, det skulle vetyda att vi skulle ha en mindre anställd varje dag= billigare för restaurangen. Tänk om då alla McDonalds i Sverige kunde göra så. Det skulle betyda att vi skulle tjäna in rätt mkt pengar som kanske kunde gå till att t.ex. minska priserna med några kronor. Så tänk på det nästa gång du är på McDonalds, klagar över dyr mat och sen inte tar bort skräpet.

    lördag 17 maj, 2008 @ 21:11
  59. Ida skriver:

    Och angående att vi kallar oss restaurang. Faktum är att vi är en så kallad snabbmatsrestaurang, vilket innebär billigare priser än vanliga restauranger, snabbare tillagningstid och att man får plocka undan skräpet själv.

    Så det är bara att välja, vill du vänta på maten en halvtimme och personalen plockar undan efter dig, eller vill du ha maten på ca 4 minuter och tvingas plocka bort skräpet själv?

    lördag 17 maj, 2008 @ 21:14
  60. Anneli skriver:

    Men stackars kille! Han kanske verkligen tog mod till sig när han hittade på sin lilla flirt, och så blev han så känslokallt sågad. :'(

    Han kanske inte lämnade skräpet där för att han var grisig, utan bara för att han var blyg. Hon behövde ju inte gilla honom, men hon kanske kunde ha tänkt på hans känslor och hållit tyst?

    lördag 17 maj, 2008 @ 21:37
  61. Erik skriver:

    Tur att Max hamburgare finns. Det är kvalitet…!

    lördag 17 maj, 2008 @ 22:10
  62. Osmo skriver:

    Urban; på McDonald's bestämmer McDonald's reglerna. Så enkelt är det. Följ dem eller ge fan i att gå dit. Genom lämna ditt avskräde efter dig markerar du inte direkt ditt missnöje för direktörerna och aktieägarna, däremot gör du livet surare för underbetalda ungdomar med stekos i kläder och hår.

    (Sen kan jag inte förstå hur man frivilligt vill käka på McD, men det är en annan femma.)

    lördag 17 maj, 2008 @ 22:38
  63. Kristina skriver:

    #58-59 Ida!
    Inte tror jag att dom skulle sänka priserna för det. Jag brukar plocka undan efter mej, men nu tänker jag sluta med det. Vägra städa på donken, skapa arbetstillfällen!

    lördag 17 maj, 2008 @ 23:43
  64. Bambikill skriver:

    Vicious bitch. That a girl.

    söndag 18 maj, 2008 @ 15:45
  65. Ida skriver:

    63 Kristina

    Ja, och varför sluta där. Varför inte börja begå brott också, då får polisen mer att göra=mer arbetstillfällen. Då behövs fler åklagare och advokater då med, tänk vad många arbetstillfällen det blir.
    Sen kan du ju strunta i att slänga ditt skräp i papperskorgen där hemma också och i stället börja strö ut det i parker och i städer, tänk vad många renhållningsarbetare det kommer behövas då!
    Börja vandalisera, slå sönder fönster och klottra, tän vad mycket folk som behövs för att städa upp och gra rent då. En massa arbetstillfällen skapas!
    *ironi*

    söndag 18 maj, 2008 @ 16:41
  66. Anna skriver:

    Har hört någon gång om kunden inte får sin mat innom ca 30 min (osäker på tiden) så får man maten gratis.. Stämmer det? Om så är fallet så sluta gnäll för fan! Tänk att det hade kunnat vara värre, och om man nu har så bråttom så kan man ju käka nudlar eller något annat som går fort att laga??!! Jag menar dem som inte orkar vänta i 10 minuter på sin mat måste kanske gå dit lite tidigare, innan dom håller på att "svälta ihjäl"

    Om du vill bli bemött på ett vänligt sätt så se till att vara trevlig med personalen också, dom gör säkert så gott dom kan! Men anställd personal bör ju också vara trevlig, annars så väljer ju kunden att gå någon annan stans! Det bör ju också vara städat och undan plockat på borden, för att få en bra arbetsplats och arbetsmiljö..samt nöjda kunder..

    söndag 18 maj, 2008 @ 16:42
  67. Yars skriver:

    Cajo: Fascinerande inblick i snabbmatens värld. Vad i allsindar betyder "kötten går upp"? Jag tappade alldeles aptiten.

    söndag 18 maj, 2008 @ 22:59
  68. HE_HE skriver:

    62# Fjant. Ingen respekterar nån som jobbar på Mcdonalds.. Ivarje fall inte där jag kommer ifrån.

    söndag 18 maj, 2008 @ 23:04
  69. Emma skriver:

    "Kötten går upp" betyder att locket på grillen öppnas och innan detta sker ska man ha dressat klart (dvs lagt på sallad, sås, ost osv).

    måndag 19 maj, 2008 @ 08:36
  70. Oxido skriver:

    Principen är rätt enkel, det är snabbmat, om man inte slänger sitt skräp funkar det inte. Om man inte fattar det så är man jävligt korkad. De som hittar på löjliga anledningar till att lämna kvar sitt skräp är helt enkelt lata, och hittar på svepskäl.
    Om ni vill ha folk som passar upp på er får ni gå till en fin restaurant.

    måndag 19 maj, 2008 @ 08:44
  71. Recoil skriver:

    Bra gjort av henne. Jag är så trött på pantade tonåringar som glufsar i sig en Big Mac, sen bara reser sig upp och lämnar allt i en enda stor orgie av pappersomslag och muggar. Respektlöst både mot personalen och folk som kommer efteråt och kanske ska sitta vid det bordet. Nog för att det är McDonalds, men lite stil kan man väl visa.

    måndag 19 maj, 2008 @ 11:33
  72. Andy skriver:

    @Anneli (#60):

    Hade han städat bort allt utom servetten hade han nog haft en bättre chans.

    måndag 19 maj, 2008 @ 11:52
  73. Roland skriver:

    En vanlig anställd på McDonalds har bättre instegslön än vad sjuksköterskorna har. Låter väl rättvist?

    måndag 19 maj, 2008 @ 21:20
  74. te skriver:

    HAHAHA vilken tjej

    tisdag 20 maj, 2008 @ 06:42
  75. johan skriver:

    Oj oj oj, en sån bra tjuvlyssning och sen massa drama i kommentarerna =)

    Mitt bidrag:
    Har själv jobbat med kundservice, inte på donken, men som tekisk support så jag vet EXAKT hur det är att ta emot skit hela dagarna. Det finns inget värre än att göra sitt bästa för att göra ett bra jobb medan de man hjälper gör sitt bästa för att hindra dig att göra ett bra jobb för nästa person. Folk som inte slänger skräpet efter sig gör precis det. De ser till att personer efter sig själva får sämre service. Egoist javist! Bara jag får det bra skiter jag i hur alla andra får det verkar vara mentaliteten.

    Till dig som inte tar undan efter dig:
    Att argumentera för att det är deras jobb är befängt, vad du igentligen vill är att sätta dig själv över de som jobbar där. Du är viktigare än både de som jobbar där och efterföljande gäster. Det är ju inte direkt bara donken som vill att gästerna tar undan efter sig. Se bara på övriga snabbmatsställena. Lägg sedan till större delen av alla lunchresturnager där man får sin bricka och sedan ställer undan den när man är klar. Jag äter alltid efter en gyllene regel: Tar jag med mig maten till bordet , tar jag med "skiten" därifrån. Får jag maten serverad, lämnar jag det kvar.

    Sen finns det folk som av princip aldrig säger "Tack" för något de betalar för, just för att de betalat för det…..

    Mer folkvett till folket, TACK!

    tisdag 20 maj, 2008 @ 13:50
  76. Emily skriver:

    Har sjuksköterskorna verkligen mindre än 60 kr/timmen? Svårt att tro det…

    Och jo, #63 Kristina: Pengarna går i litet kretslopp där piser, löner o.s.v. hänger ihop.

    #68: Du behöver inte respektera de som jobbar på McDonald's fastän de bara försöker göra sitt jobb och se till så du får mat. Det är sånna som du som får hamburgare extra spott…

    =P

    tisdag 20 maj, 2008 @ 14:03
  77. Mattias C skriver:

    #75: har också jobbat med tekniks support och visst, man får ta en massa skit hela tiden men det är ju bara den första tiden man bryr sig. Jobbade med det i tre år och var ju duktigt förhärdad innan man slutade…

    tisdag 20 maj, 2008 @ 16:48
  78. Cajoline skriver:

    "kötten går upp" betyder att kötten är klara.. det är en grill som grillar på båda sidorna samtidigt.. och när kötterna är klara åker den övre teflonskivan upp.. = kötten går upp. Jag hade 91.80:- i timmen på McDonalds.. Men en heltidslön på Donken är INTE bättre än sjuksköterskornas.. Jag jobbade som donkenarbetare och NU är jag färdig sjuksköterska! :)

    tisdag 20 maj, 2008 @ 19:33
  79. Cajoline skriver:

    Maja aka Syfilis: det går sånna driver ibland, men då kommer det upp en ruta på kassadisplayen där det står att man ska fråga efter plusmeny – så det är rätt svårt att missa eftersom man måste klicka bort den själv :)

    tisdag 20 maj, 2008 @ 19:36
  80. teodora skriver:

    mc donalds i ljungby är värsta rasist "resturangen!
    en jävla kille som jobbade där sa till m ina svenska vänner
    "smaklig måltid!" så var det min tur jag fick ett "du plockar upp efter dig va?"
    blev så jävla sur att jag bad ena kompisen gå ut och starta bilen,
    jag och min andra kompis kastade ut våran mat över hela bordet och sprang ut till bilen.

    fredag 30 maj, 2008 @ 16:47
  81. Fredrik skriver:

    Klockren tjuvlyssning.

    80, du tänkte inte på att det här antagligen enbart stärkte hans fördomar och gjorde så att han blev ännu mer misstänksam nästa gång? Bara en tanke

    tisdag 03 juni, 2008 @ 10:28
  82. SL skriver:

    Thunderous Applause.

    måndag 26 oktober, 2009 @ 08:27

Skriv en kommentar