Barn gillar inte krav
Fruktavdelning, Daglivs, Stockholm
Mamma ~35: Vill du ha en banan!
Dotter ~3: Jaaa!
Mamman: Här, du ska få en ekologisk banan.
Dottern: Nej!
Mamman: Det är ju en jättegod banan!
Dottern: Nej! Jag vill ha en RIKTIG banan!
Publicerat den 24 november, 2008 kl. 09:58 under Barn, Stockholm av Jennie
Kommentarer: 78 -
Gångbanan, skridskobanan, körbanan… banan som banan!
måndag 24 november, 2008 @ 10:04Hysteriskt roligt! Alla vet ju att det är bluff med ekologiska frukter!
måndag 24 november, 2008 @ 10:09Den ungen went bananas.
måndag 24 november, 2008 @ 10:11Helt rätt, alla borde bojkotta ekologiska produkter.
måndag 24 november, 2008 @ 10:17Eftersom växthuseffekten inte är ett dugg farlig, oavsett vad "forskarna" anser, så spelar det ingen roll vad vi köper.
Det enda som skiljer t.ex. KRAV-bananer från vanliga bananer är priset…och priset är INTE till de förstnämndas favör.
stå på dig unge! jag vägrar också ekologiskt.
måndag 24 november, 2008 @ 10:17Alla bananer är väl ekologiska?
måndag 24 november, 2008 @ 10:25jag blev hungrig nu..!
måndag 24 november, 2008 @ 10:387# Jag med.. give me some banana.
måndag 24 november, 2008 @ 10:53Hahaha,, söt
måndag 24 november, 2008 @ 10:56Ge apan en banan!
måndag 24 november, 2008 @ 11:16Om de odlas utomhus så slipper man växthuseffekten.
måndag 24 november, 2008 @ 11:20Rubriken, bästa någonsin.
Kommentarerna, new low. Det konstigaste som har hänt på sistone är att alla har fått för sig att den förstärkta växthuseffekten är det enda miljöproblemet på jorden. Även om kritiken mot växthuseffektsteorin skulle stämma, så finns det fler ganska bra skäl till att tänka på miljön.
måndag 24 november, 2008 @ 11:37Så tänkte jag med när jag var liten och såg "ekologisk mjölk" i kyldisken. Måste vara någon udda variant, likt "laktosfri" eller med tillsatser.
måndag 24 november, 2008 @ 12:03Våga vägra ekologiskt.
måndag 24 november, 2008 @ 12:06vart är ungdomen på väg? En treåring borde veta bättre, och aktivt kämpa för ett mer ekologiskt samhälle. Det är såna här ungar som gör att världen håller på att gå under. Treåringar, det är dags att ni tar ert ansvar.
måndag 24 november, 2008 @ 12:30Jag hoppas verkligen att tjuvlyssnaren uppskattade fel, och att ungen egentligen bara är 2. Då är det helt okej!
4# Abra,cadaver,extremakazam!
måndag 24 november, 2008 @ 12:32Jag är bara lite nyfiken på var du grundar dina belägg på.
Att alla forskare som påstår att växthuseffekten kan få alvarliga konsekvenser, bara hittar på.
Bara nyfiken va grundar du det på, gjort några experiment hemma i ditt eget växthus?
Stälde en moppe på tomgång där inne, och det blev ingen istid?
Haha, typiskt ungar.
måndag 24 november, 2008 @ 12:51Klart hon inte vill käka ifall tanten krånglar till det och använder konstiga ord.
Våga vägra ekologiskt!
måndag 24 november, 2008 @ 13:25Jag tror på jultomten
måndag 24 november, 2008 @ 13:28Exakt, ge ungen riktig mat.
måndag 24 november, 2008 @ 14:39Riktigt jävla läskigt att jag satt och käkade en banan när jag läste det här.
måndag 24 november, 2008 @ 14:40Om man tar upp en massa kol och olja från jordens innandöme, och eldar det så att det bildas motsvarande mängd koldioxid i atmosfären, får det effekter.
måndag 24 november, 2008 @ 14:42Tänk på alla miljarders miljarder ton kol som flyttats upp från jorden och spytts ut i luften sedan industrialiseringens början. Fabriker, uppvärmning, ånglok, kolkraftverk, fartyg, bilar, lastbilar, flygplan… Listan skulle kunna göras lång.
Jag skulle vilja påstå att de små förändringar vi kan åstadkomma för att göra något åt det, är som en fjärt i universum.
Vi skulle behöva stanna världen, för att en verklig förändring skulle ske. Och vem vill det? Inte folkvalda politiker i alla fall.
#5, 14 och 18: Tänk om alla hade ert mod. Så mycket bättre världen skulle bli! Själv vågar jag åka bil ibland, men oftast faller jag för grupptrycket och cyklar.
måndag 24 november, 2008 @ 14:54#6 Wildheart.. Du har tydligen mycket att lära du. De flesta bananer är uppfödda i laboratorium :).
måndag 24 november, 2008 @ 14:58Vilka kommentarer…
måndag 24 november, 2008 @ 15:04Om fler visste hur oekologiska bananer faktiskt hanteras, så skulle de inte våga äta dem.
Det är ju den ekologiska maten som är den riktiga! All annan mat innehåller bara en massa konstiga tillsatser som är tillverkade av t.ex. de mest konstiga delarna av olika djur och som ingen exakt vet hur de påverkar kroppen.
(Detta säger jag till er som kommenterat och alla andra vuxna som inte förstår detta. Men att en treåring inte förstår vad ekologisk mat innebär är ju en annan sak.)
måndag 24 november, 2008 @ 15:09#16 Fredrik Hänninen:
Har du tjuvläst mina forskningsrapporter? Dock lyckades jag återskapa en istid, dock sket sig experimentet när mammutarna rev växthuset och föråt sig på gröt… Men om det är nån som vill köpa 12 fullvuxna, uppstoppade mammutar är det bara att höra av sig. Fick tyvärr inga förlängda forskningsanslag med nån suspekt motivering om "jordens undergång", "Harmageddon" och liknande mummel…
måndag 24 november, 2008 @ 15:57#22 Anima: Men du, sådär odlar man inte bananer.
måndag 24 november, 2008 @ 15:58haha sa hon så "VILL DU HA EN BANAN!!"
måndag 24 november, 2008 @ 16:11haha, växthuseffekten inte farlig? okej? är ni helt iq-befriade?
jag tänker iaf fortsätta med RIKTIG, EKOLOGISK mat, jag tror faktiskt inte att jag vill äta frukter som besprutats med massa bekämpningsmedel.
länge leve cykeln! skrota bilarna!
måndag 24 november, 2008 @ 16:22Jag är ganska fascinerad att det är först på senare år som folk fått upp ögonen för klimatet… :-)
Sen att det även kommer en period (precis som många många andra gånger) då klimatet faktiskt förändras och blir lite varmare, verkar inte allt fler vara uppmärksam på. Precis som konjunkturer svänger upp och ner, så svänger klimatet, så optimism är ju ett måste.
Kravbananer är godare än "vanliga" bananer, men priset är ju förskräckligt..
måndag 24 november, 2008 @ 16:43Bananas are for monkeys.
måndag 24 november, 2008 @ 16:55#30 fröken – själva växthuseffekten är inte farlig, den är snarare nödvändig för att vi ska kunna leva här. den globala uppvärmningen dock… kan bli farlig om den fortsätter i samma takt som den gör nu.
måndag 24 november, 2008 @ 17:07#dock: dock dock dock dock.
Dock.. dock!
måndag 24 november, 2008 @ 17:16Ahahah, rubriken <3
måndag 24 november, 2008 @ 17:16Cool unge! :)
måndag 24 november, 2008 @ 17:18Fredrik Hänninen: Jorden har gått i cykler sen den skapades. Under tidig medeltid kunde man odla vindruvor i Skåne, och på 1600-talet kunde Carolus X Gustavus marschera sin armé över Stora och Lila Bält.
måndag 24 november, 2008 @ 17:42Behöver jag säga mer? Jorden har ALLTID genomgått varma perioder följt av kalla perioder, varför blir alla så upprörda?
Dessutom kan ju tilläggas att Al Gore är hycklande dåre.
Inte nog med att han pratar strunt, han säger även att Jorden kommer överleva om folk slutar använda bilar och flygplan etc…men hur tar sig Al Gore till platserna där han har sina seminarier? Inte me cykel i alla fall…
Jag menade givetvis Lilla Bält och ingenting annat, märk l:na.
måndag 24 november, 2008 @ 17:43Och dessutom kan man ju lägga till att år 1900 var jordens befolkning c.a 1 miljard.
måndag 24 november, 2008 @ 17:46I dagsläget består den av ungefär 6-7 miljarder.
Om vi i snitt säger att varje människa andas ut 20 ggr/minut, ta det ggr antal människor på jorden och lägg där till den mängd CO2 som varje utandning släpper ut i atmosfären, och dra era egna slutsatser baserat på det. OM ni tror att växthusgaserna kommer förstöra Jorden, annars behöver ni inte.
Läs vad den gröna revolutionens fader, och tillika nobellpristagaren, Norman Borlaug tycker om ekologisk mat: http://www.salon.com/tech/htww/2006/12/11/borlaug/
måndag 24 november, 2008 @ 18:09såndär har jag också alltid varit, barn är smarta nuförtiden :)
måndag 24 november, 2008 @ 18:17Hahaha! Precis som jag.
måndag 24 november, 2008 @ 18:35Varför togs min kommentar bort???
måndag 24 november, 2008 @ 19:00Jennie: Guldstjärna för rubriken. :)
måndag 24 november, 2008 @ 19:43Där fick den bakåtsträvande sentimentala mamman. Ekologiskt mat har allt med feel good-känsla att göra och inget med faktiskt miljövänlighet. (Och det har verkligen inget med växthuseffekten att göra, snarare ökar den energintensiva ekologiska maten utsläppen).
måndag 24 november, 2008 @ 19:57Jag tror inte ett skit på mänsklighetens inverkan på växthuseffekten, men däremot skrattar jag mig blå åt alla som inte väljer ekologiskt på grund av att de delar min åsikt. Ha ha ha det finns folk som tror att man äter ekologiskt bara för att man vill stoppa klimatförändringar! XD
måndag 24 november, 2008 @ 20:16Om ni hade läst på er lite så skulle ni veta att de ökade koldioxidutsläppen och den ökande globala temperaturen går hand i hand.
Att vi inte påverkar miljön är totalt skitsnack, inte bara genom koldioxidutsläpp utan även genom skövlingen av regnskogarna (som påverkar utsläppen) och fabrikernas farliga avfall i form av gifter som påverkar den lokala omgivningen. I första hand.
Att köpa KRAV-bananer istället för de andra är kanske inte nyckeln till framgång, men det är respektlöst att inte bry sig om vår planet. Även om vår generation troligen inte kommer vara den som dör ut pga av förstörandet av vår jord, som troligen kommer avta i och med alla nya smarta uppfinningar så kan ni väl försöka visa lite respekt i alla fall?
måndag 24 november, 2008 @ 20:22Hehe, våra marsvin vägrar äta om vi ger dem ekologiska morötter… :-D
måndag 24 november, 2008 @ 21:24Troligen för att de blivit beroende av de bekämpningsmedel som finns i de vanliga.
måndag 24 november, 2008 @ 21:30HAH! *Skratta åt unge*
Det låter nästan som mig ju.
*Kommer in i matsalen och ser vad det är för mat*
måndag 24 november, 2008 @ 21:47Jag: Neeeejj, Inte fullkornsmakaroner igen, dom är så hårda och äckliga. Jag vill ha riktiga makaroner! O-O
Att läsa kommentarerna här är ibland mycket skrämmande…
måndag 24 november, 2008 @ 22:38Tjuvlyssnare i min egen affär! Det var det värsta. De närmaste dagarna ska jag säga konstiga saker varje gång jag går förbi fruktavdelningen, vi får se om någon hör.
måndag 24 november, 2008 @ 23:31ur vetenskaplig synvinkel är att inte tro på att människan påverkar klimatet ungefär som att tro att jorden är platt. det är liksom inget snack om saken. barasåattnivet.
det är skrämmande att så många vägrar tro på det. det känns ofta som att denna vägran att tro på det har något att göra med att Aftonbladet skriver så mycket eller att ni läst någon ilsken insändare om att det bara är en konspiration.
jag förstår faktiskt inte.
en annan sak jag tycker är oerhört småaktigt är att kritisera folk som faktiskt försöker göra skilland (i detta fall Al Gore) för de utsläpp deras liv direkt personligen leder till. det krävs enorma informationskampanjer för att få folk att inse problemen, och sedan enorma förändringar av energisystemen, för att rädda vår jord. att då attackera enstaka personer som förespråkar dessa globala aktioner p g a deras flygresor som görs just i ett större syfte är löjligt. Gore lär ju totalt bidra gaaaanska mycket mer till att rädda jorden än att skälpa den under sin livstid. det är lite som att säga att Hitler var en god människa för att han var vegetarian, helt enkelt ett uttalande utan proportioner.
till sist vill jag poängtera att jag vet att KRAV-bananer inte nödvändigtvis bidrar till att stoppa klimatförändringar, just in case. dock har det många fördelar jämfört med konventionella bananer när det gäller att förbättra vår miljö.
tisdag 25 november, 2008 @ 00:04KRAV är samma skit som Rosa bandet, bara en massa 'feel good' och pengarna åker ner i fel ficka. Om man bryr sig om miljön så går/cyklar/åker man kommunalt istället för att ta bilen, dessutom är det bra för kroppen också ;)
Många som skulle behöva åka mindre och röra sig mer…
För övrigt finns det värre växthusgaser än CO2, vänta bara tills sibirens is börjar tina och metangasen där frigörs, då blir allt söder om Gävle bara ett stort hav.
Ps. sluta köpa moderna avlatsbrev och gör nått åt situationen istället, om du orkar. Istället för att betala folk för att lura dig att de ska göra det åt dig Ds.
tisdag 25 november, 2008 @ 00:28Skulle gissa att de flesta som förnekar mänsklighetens inverkan på klimatet gör det för att känna sig lite "häftiga". När allt pekar på en sak är det oftast det som är sanningen.
tisdag 25 november, 2008 @ 02:34Det roliga är att mamman skriker åt barnet
tisdag 25 november, 2008 @ 06:43Ekologisk betyder inte att man inte släppt ut koldioxid när man odlade den. Kan ni fatta det? Om man inte vill ha i sig så mycket bekämpningsmedel och annat är det vettigt att satsa på ekologisk mat. Det har INTE med koldioxiden att göra utan odlingssättet.
tisdag 25 november, 2008 @ 08:31Det miljövänligaste är att inte äta banan alls. Frukt är bara godis och inte nyttigt, men ska du ändå äta det, ät då ett svenskt äpple :) *hurtig och älskar det*
tisdag 25 november, 2008 @ 08:35Är det ingen som reagerar på att ungen får äta bananen i affären? Hur f-n betalar de för den sen. Det är ju faktiskt stöld att äta frukt i butik. Godis etc har ju faktiskt streckkod och kan betalas för "i efterskott" men hur väger du en uppäten frukt??? Jag tycker det här verkar bli mer och mer vanligt att du ser småungar sitta i vagnarna och käka banan på ICA, vad sjutton lär de sig då? Stjäl fritt, frukt är gratis. J-a nötter till föräldrar!
tisdag 25 november, 2008 @ 09:14Lina: Ofta bjuder butiken barnen på frukt. T ex finns det en fruktkorg till barn på min Hemköp.
tisdag 25 november, 2008 @ 09:24#56 Som gjord: Nja, det har nog inte med häftighet att göra, tror du det så fort nån inte bara följer med strömmen utan har en egen åsikt?
tisdag 25 november, 2008 @ 10:08Förr brände vi kvinnor på bål i tron om att dom var häxor och vi idiotförklarade dom som inte trodde att jorden var platt…
Ägna gärna en tanke åt arbetarna på bananplantagerna i Latinamerika när ni står i fruktdisken. Konventionellt odlade bananer är bland det mest besprutade du kan äta. De utsätts för 20ggr mer bekämpningsmedel än potatis som är den gröda som besprutas mest i Sverige.
tisdag 25 november, 2008 @ 10:50Nyttan med att köpa ekologiska effekter har väl med gifterna att göra??? Alla gifter som används vid bananodling slipper vi få på händerna och i kroppen om vi köper kravodlade istället! För mig handlar ekologisk mat om att slippa bekämpningsmedel etc i maten – vill man bekämpa växthuseffekten handlar det väl om att minska utsläppen!!!! Håll isär begreppen!
tisdag 25 november, 2008 @ 11:23De som arbetar på bananodlingen DÖR av besprutningen. Det är en anledning till att bojkotta den vanliga bananen. Men det kan vara värt 5kr per kilo att folk dör i mellanamerika? Sen är det väl ett plus att du sen slipper äta gifterna…
Ta en vanlig paprika tex. Fattar ni hur mycket gift den innehåller om den är odlad och besprutad? En nyttig "giftbomb"…
Sen finns det andra aspekter på just krav. Bättre djurhållning, ej höns i bur, glada grisar… alltså.. finns ingen anledning att tjata om koldioxid och istider.
Vi som lägger extra pengar på kravmat gör det inte för vår egen skull. Vi hade lika gärna kunnat göra något annat för de "feelgood"-kronorna ni skriver om.
tisdag 25 november, 2008 @ 11:3463. Magnus: Scrollade igenom hela kommentarsidan för att hitta en enda kommentar gällande bananodlarna. Det är i alla fall dom jag tänker på när jag köper krav-bananer, har inte tänkt nämnvärt på miljön måste jag medge.
tisdag 25 november, 2008 @ 12:29#60 Lina. Du är inte den vassaste kniven i lådan, inte sant?
tisdag 25 november, 2008 @ 13:26#66 Mini. Men du har alla hästar hemma alltså?
tisdag 25 november, 2008 @ 19:35Hur kan du antyda att Lina är onormal? Så vitt du vet var hon troligtvis inte allvarlig, och dessutom, hur kan du bestämma vad som är normalt och vad som är onormalt?
"Att klara av sitt dagliga liv utan att skada sig själv eller andra" är den officiella förklaringen på "normal", och eftersom Lina inte får dig att börja blöda pga. henne inlägg borde du tänka dig för innan du anklagar folk för att vara onormala. (Inlägget ska läsas med en viss grad ironi i rösten)
Aslak skriver det enda vettiga inlägget bland de här kommentarerna. Att folk är så aningslösa…
Om man vill kan man ju ta en titt på sammanfattningen till FN:s klimatrapport som hittas på http://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar4/syr/ar4_syr_spm.pdf Kolla diagrammet på sida tre.
För ja, klimatet har växlat upp och ner på sistone, och ja, vi är inne i en varmperiod. Men varmperioden aggregeras nåt enormt av den globala uppvärmningen.
Att dessutom gå och "vägra ekologiskt" är bara en försvarsmekanism för att försvara sitt eget dåliga samvete. Bättre då att erkänna att man inte köper ekologiskt för att man inte har råd eller inte tänker efter. Det gör i alla fall jag.
onsdag 26 november, 2008 @ 03:31Hmm, för att förtydliga syftar jag då på Aslaks första mening och PS:et. :)
onsdag 26 november, 2008 @ 08:08Jag gissar helt enkelt att Mini är en av föräldrarna med förkastlig moral och tog åt sig av mitt inlägg. ICA i mitt område bjuder inte på frukt men visst äter ungarna bananer med föräldrarnas godkännande…
onsdag 26 november, 2008 @ 14:58Grillo >> men klimatgrejen är ju helt oväsentlig? Hur kan det vara vettigt?
onsdag 26 november, 2008 @ 17:16Grillo, Aslak m.fl. Precis som Marius skriver så har klimatet mycket lite att göra med frågan om ev. köp av ekologiska bananer. Det skulle möjligtvis vara om vi slutar köpa importerade jordbruksprodukter helt och hållet (ekologiskt eller inte) och bara konsumerar närodlat, vilket naturligtvis är helt orealistiskt. Vad frågan handlar om är de negativa konsekvenserna av extremt besprutade bananer för bananarbetarna på plantagerna, miljön (förklaring förhoppningsvis överflödig) samt konsumenterna. Därför bör vi köpa ekologiska bananer. Om ni dessutom väljer rättvisemärkta så får odlare och bananarbetare även skäligt betalt…
onsdag 26 november, 2008 @ 23:25Marius, Magnus m.fl.: Nu är det ju så att det finns en rad människor långt upp bland kommenterarerna som gjort den kopplingen och sedan påstår att de minsann inte tror på klimathotet. Då måste man väl få tillåtelse att reagera på deras syn på klimathotet även om de inte är direkt relaterade till den aktuella tjuvlyssningen. Jag själv avslutar ju mitt inlägg om klimathotet (nr 53) med en disclaimer just om att jag är mycket medveten om den bristfälliga kopplingen just till bananer, men även om andra inte avslutar med en sådan disclaimer så betyder det inte att de inte inser sambanden. Så: tagga ner.
torsdag 27 november, 2008 @ 01:22Haha x)
fredag 28 november, 2008 @ 18:59Fast alla som vägrar ekologiskt måste ha en skruv lös. Hur kan ni bara blunda inför det hemska som faktiskt händer med vår jord!? Hade världen varit befolkat av endast sådana som ni hade den säkert gått under för längesen, eller så hade ni levt i en värld som vart du än gick såg ut som Sahara.
…och in klev ytterligare en som tror att ekologisk mat har med global uppvärmning att göra.
fredag 28 november, 2008 @ 22:21Creds till rubriken!
måndag 01 december, 2008 @ 00:42HAHAHA! Älskar rubriken :D
torsdag 04 december, 2008 @ 20:57Klantigt av mamman att nämna E-ordet… Ungar kan ju lacka ur över minsta lilla som inte är "vanlig". Men hon kanske inte visste om att dottern är miljöbandit =)
måndag 08 december, 2008 @ 16:06Kul läsning!