"Först!"-vagnen som aldrig kom först
Saltsjöbanan på väg till Slussen
Tåget består av sex stycken vagnar, varav de fyra första är fyllda till bristningsgränsen, eftersom det är rusningstid. I vagnen längst fram kommer konduktören in och frågar efter biljetterna.
Konduktören: Får jag besvära om biljetten, tack.
Äldre dam: Varför är det så mycket folk i den här vagnen?
Konduktören: Jo, det är så att alla vill vara närmast tunnelbanan, men om du åker i de två sista vagnarna så finns där gott om plats.
Äldre dam: Varför sätter ni inte dom vagnarna först, om de nu finns så gott om plats i dom?
Cred: Patrik Ohlsson
Publicerat den 26 september, 2008 kl. 10:16 under Stockholm av Marie
Kommentarer: 56 -
Ja, varför inte?
fredag 26 september, 2008 @ 10:20Rätt tänkt, lilla gumman!
fredag 26 september, 2008 @ 10:22det är bevisat. tanter är puckade. varför sitter inte hon längst bak i stället så behöver hon inte gnälla.
fredag 26 september, 2008 @ 10:22Ja, det är ju värt att tänka på :)
fredag 26 september, 2008 @ 10:22Jesus: »Men många som äro de första skola bliva de sista, och många som äro de sista skola bliva de första.» Mark. 19: 30
fredag 26 september, 2008 @ 10:23jag har hört liknande resonemang på tunnelbanan… men då var det unga piffiga blondiner, så det har inget med ålder att göra… tyvärr…
fredag 26 september, 2008 @ 10:25Först! (Ja, ok, jag var ju inte det, men jag tänkte att på just den här lyssningen skulle det vara tråkigt om den kommentaren inte kom med. Jag går i sexan).
fredag 26 september, 2008 @ 10:46bollan: Även blondiner blir gamla… tror jag?
fredag 26 september, 2008 @ 10:53Den här tjuvlyssningen är ju oläslig!
fredag 26 september, 2008 @ 10:57Efter som jag är den som är den måste jag be redaktionen att göra om och göra rätt, byt ut samtliga "de" till "det" och alla "dom" till "de", förrutom sista det "dom", som istället skall vara ett "dem"
Tack på förhand.
Vad menar han med "…alla vill vara närmast tunnelbanan…"?
P.S
fredag 26 september, 2008 @ 10:59Det står "fram KOMMER konduktören KOMMER in "
Och i enlighet med de universala lagarna om grammatik- och stavningsrättning har jag naturligtvis gjort ett grammatiskt fel i mitt tidigare inlägg.
fredag 26 september, 2008 @ 11:00En liknande sak hände imorse på spårvagnen, jag hann nätt och jämt med den så jag kom in längst fram, där är det då helt tjockt med folk som står tätt. När jag tittar in i andra delen så ser jag ingen som står där. Jag sade ursäkta tio gånger, gick igenom folkmassan och satte mig sedan på en ledig plats i bakre delen.
fredag 26 september, 2008 @ 11:03Orsaken är att innegänget alltid ställer sig där fram. Alla som vill vara nåt samlas där, medan de som inte är del av the inner circle måste nöja sig med att stanna där bak.
fredag 26 september, 2008 @ 11:18#8 det är faktiskt ok att skriva dom nu för tiden, svenska språket fortsätter utvecklas ;P men "de" kommer aldrig vara "det" så där har du rätt.
fredag 26 september, 2008 @ 11:25Haha:P
fredag 26 september, 2008 @ 11:28Jag håller med #8. Ni kan väl iallafall skriva korrekt svenska? Många tjuvlyssningar driver ju med inkompetens inom det svenska språket och liknande, och så kan ni inte ens skriva rätt själva. Pinsamt!
fredag 26 september, 2008 @ 11:42dum tant
fredag 26 september, 2008 @ 11:53Defaultusername glöm inte bort att det är citat, sades det "dom" så ska det stå "dom" ;)
fredag 26 september, 2008 @ 11:57#11: Tsk, tsk. Stapla satser på det där viset. Och dessutom stava fel till "förutom". Skäms på sig. Ingen kaka.
Annars instämmer jag till fullo. Vill man verkligen använda något som är tänkt likna talspråk får man göra det ordentligt. Med reservation för felgissning av dialekter och talfel:
Konduktören: Få ja b'svera om biljetten, tack.
fredag 26 september, 2008 @ 11:58Äldre dam: Vafförere så mycke folk i renhär vagnen?
Konduktören: Jore-e så t'alla vill va närmst tunnelbånan, mennom ru åker i rom två sista vagnara så finns där gott om plass.
Äldre dam: Vafför sätteni inte rom vagnarna föscht, om re nu finns så gott om plass i rom?
Heja Carl!
fredag 26 september, 2008 @ 12:11hehe: jo, visst blir de det… men de var 20 för 10 år sen ;) å så gammal e inte jag så att jag skulle hört denna gamla damen för 40 år sen ;)
fredag 26 september, 2008 @ 12:59Hm…..Det var en bra idé.
fredag 26 september, 2008 @ 13:23Lysande idé! Haha! =)
fredag 26 september, 2008 @ 13:28…närmast tunnelbaneingången, det är bråttom i rusningstrafiken!
fredag 26 september, 2008 @ 13:47#19 Carl: "å i åa ä e ö"
-Gustaf Fröding
fredag 26 september, 2008 @ 14:13ne vad sött!
fredag 26 september, 2008 @ 14:1609 som man är kan man inte annat än undra hur 08 tänker.
fredag 26 september, 2008 @ 14:30Var ner till Stockholm på besök hos några bekanta. Skulle ta pendeltåget in till stan och fick då höra av dom vi bodde hos att vi borde se till att stå långt fram på perrongen så vi fick en vagn långt fram. Varför undrade då jag. Jo, då har ni närmare till uppgången dit ni ska.
Tar man inte lika många steg i i vilket fall som helst, eller?
Är det nån som kan svara på det?
ugglodjur: jag har nämre till jobbet än från jobbet. ibland bara är det så och ingen vet varför. man kan inte förklara allt här i världen, även om man vill.
fredag 26 september, 2008 @ 14:42smart tant där ;)
fredag 26 september, 2008 @ 14:42Har inget med denna att göra, men grymt bra spalt av Damon i dagen Metro Teknik.
fredag 26 september, 2008 @ 14:43Haha.. Ja varför gjorde dom inte så??
fredag 26 september, 2008 @ 15:01eveliiiiiina: antagligen skulle det ta alldeles för lång tid att byta plats på vagnarna.
fredag 26 september, 2008 @ 15:36Dom behöver ju inte flytta vagnarna, dom kan ju vända på tåget bara?
fredag 26 september, 2008 @ 16:40Jag förstår inte varför de vill trängas längst fram, men jag är från dalarna.
fredag 26 september, 2008 @ 16:43jurg: Ja men då förstår jag. Tack. ;-)
fredag 26 september, 2008 @ 16:47Först!
fredag 26 september, 2008 @ 17:34Haha
"Jag är inte dum, jag har bara otur när jag tänker"
fredag 26 september, 2008 @ 17:42ugglodjur: Det är ganska lätt att svara på. Det är visserligen lika många steg du måste ta, men om du ändå står och väntar på tåget kan du ju lika gärna fördriva tiden med att traska till den ände av perrongen som korresponderar med den uppgång du vill gagna på destinationsstationen (ett ovanligt och närmast outtalbart ord, vilket kanske har ett samband). När du är framme har du då kortast möjliga väg från tåget till uppgången och slipper trängas med mindre välplanerade drumlar som har gjort tvärtom.
För i Sthlm gäller det nämligen alltid att med största tidseffektivitet ta sig till något annat ställe än det man för tillfället råkar befinna sig på, utan att behöva komma i kontakt med pöbeln (=andra människor) mer än nödvändigt…
fredag 26 september, 2008 @ 18:14Kan inte alla vagnar få varsitt spår och tävla om vilken som kommer först!! Då blir det lite som lotteri när man väljer vagn. Sen kan man ha ett tvprogram om det också, där man får gissa i förväg. Fast jag är ganska säker på att loket skulle vinna. Ja, han leif loket olsson alltså. Han är grymt snabb. Och bra på lotter och sånt.
fredag 26 september, 2008 @ 18:17Carl & Pissenisse.. Abefiactekoavetietia
A|be|fia|c|te|koa|ve|tietia
(Jag ber Fia se till kon vid tiotiden)
Kan ev. vara bohusländska..
fredag 26 september, 2008 @ 18:50Begåvningsreserven slår till! :-D
fredag 26 september, 2008 @ 19:49Logik är oantastlig.
fredag 26 september, 2008 @ 20:23@19 Carl, nehej du, sån där dialekt har inte tanterna som åker från Saltsjöbaden!
@14 Häna, en dom, flera domar. Skriftspråket SKA skilja sig från talspråket, även om båda är föränderliga.
Trevlig helg!
39 Gud: det finns väl ngt liknande redan? På spåret?;)
fredag 26 september, 2008 @ 21:42kramatorskikramatorsk: Okej, jag som är från norrland, älskar människor och dessutom oftast inte är i tidsnöd kan alltså fortsätta att stiga på längre bak bland vagnarna. Skönt.
fredag 26 september, 2008 @ 21:42Varför satt Patrik Ohlsson i en av de främre vagnarna om han visste att det fanns så gott om plats i de bakre?
fredag 26 september, 2008 @ 22:1938 kramatorskikramatorsk: "För i Sthlm gäller det nämligen alltid att med största tidseffektivitet ta sig till något annat ställe än det man för tillfället råkar befinna sig på, utan att behöva komma i kontakt med pöbeln (=andra människor) mer än nödvändigt…"
- Bortsett från att alla vill trängas med pöbeln närmast dörrarna i stället för att sätta sig på någon av alla lediga platser, eftersom tidseffektiviteten är högre prioriterad än avsmaken för pöbeln, förstås!
fredag 26 september, 2008 @ 22:25ugglodjur: Ja, absolut. Vill du sitta bekvämt under hela resan kliver du på i mitten, där är helt tomt. Sen kan du mingla längs perrongen.
fredag 26 september, 2008 @ 22:33Jag är också från Norrland och har fått lära mig allt den hårda vägen sen jag flyttade till storstan. T.ex. är "Spy Bar" tydligen inte stockholmska för "Pizza Hut". Gosse, den dejten gick obra…
På uppsalapendeln så brukar man alltid få höra på vägen till Märsta att "de tre sista vagnarna kommer inte fram till plattform". Jävligt läskigt. Och det händer varje gång också, man kan ju tycka att de borde varna folk från att sitta där.
lördag 27 september, 2008 @ 00:42haha x)
lördag 27 september, 2008 @ 03:11jag brukar ta saltisbanan mohah. bor då i saltis ^^
Mirre: Ja precis, det är ju ett dilemma det där. Och om pöbelavsmaken väger tyngre än tidseffektiviteten kan man alltid sätta sig i en plåthäck (=bil) och i sakta mak puttra fram bland likasinnade – visserligen i enorm trängsel, men med alla andra på minst en halvmeters avstånd iallafall. Och så får man ju sig en härlig dos avgaser på köpet.
lördag 27 september, 2008 @ 10:08Man måste ju bara älska gamla gaggiga människor som inte har en aning om vad dom dillar om. R.E.S.P.E.C.T
lördag 27 september, 2008 @ 13:55Först!
lördag 27 september, 2008 @ 21:23Ugglodjur, ibland är det även så att man måste ta sig från pendeln till en buss för att komma vidare till sin slutdestination. Bussen har naturligtvis färre sittplatser än tåget, varför alla som stiger av tåget inte nödvändigtvis får plats på bussen (än mindre får sittplats). Då kan det vara bra med några sekunders försprång, och det får man genom att sitta närmast bussen, d v s uppgången till bussen. Så du har rätt, det är ett storstadsfenomen, och har man ingen tid att passa, och inte bryr sig om att man måste vänta en halvtimme till nästa buss, då kan man lungt sitta kvar längts bak i tåget och ta all den tid man vill. Eller också kan man leka riktigt cool stockholmare (sitta absolut längst bak och sedan knuffa sig fram bland alla som inte gjort det, tills man kommer FÖRST på bussen!). ;-)
lördag 27 september, 2008 @ 22:45För att det inte fick plats med en lyftkran kanske?
söndag 28 september, 2008 @ 22:25klurigt
måndag 29 september, 2008 @ 08:05JÄVLA NÖTTER DET FINNS PÅ DENNA JORD
torsdag 13 november, 2008 @ 12:36