Flygreseprognos: mulet med ihållande blåst
Flyg mellan Växjö och Turkiet
En kille ~20 har problem med att tryckutjämna öronen och ber flygvärdinnan om råd.
Killen: Hur ska jag göra? Det trycker så förbannat i öronen på mig!
Flygvärdinnan: Håll för näsan och blås ut, det brukar hjälpa.
Killen (håller för näsan och blåser ut med munnen): Det hjälper ju inte!
Flygvärdinnan (skrattar lite): Men du ska ju blåsa ut med näsan!
Killen: Det är ju inte så jävla lätt när jag håller för den!
Cred: Anders LiljA
Publicerat den 3 augusti, 2007 kl. 10:45 under Utrikes av Marie
Kommentarer: 53 -
HAHAHAHA, dömt att misslyckas! Härlig kille!
fredag 03 augusti, 2007 @ 10:48Otydlig flygvärdinna. Hur svårt hade det varit att säga: "Håll för näsan och stäng munnen. Blås sedan."?
fredag 03 augusti, 2007 @ 10:49Ja fast sen så får man tänka lite logiskt också.
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:03#2. Hon räknade väl med att man känner till det tricket. Eller att man kan räkna ut att det inte skulle hjälpa så mycket att blåsa ut med munnen.
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:07Borde man inte ha lärt sig sådant här vid tjugo års ålder? Hur kan någon ha undgått att känna av tryckförändringar även utan att flyga?
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:10ska väll för fan inte behövas förklaras? hur svårt är det ? heltbakåt kastad snubbe.
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:10Tydligen en näs-vis flygvärdinna……
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:18#7. otroligt tråkroligt ;). du skulle ha en massa kul med min morfar. Han kallar min syster för ögontjänare för att hon jobbar som optikerassistent!
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:282,3,4,5,6 : Klart killen inte kopplar rätt. Men är det något jag lärt mig under mina år i serviceyrken är att man ska vara extremt tydlig. Ger man folk en chans att missuppfatta så tar dom den.
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:42#8// Men de va ju nästan lite kul :)
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:43fy fan, det där funkar verkligen inte på mig. tugga tuggummi och gäspa däremot!
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:43Usch så har jag haft det i ett år. Läkarna säger inget, men öronen är täppta.
fredag 03 augusti, 2007 @ 11:52gäspa funkar bäst!
fredag 03 augusti, 2007 @ 12:26jag brukar nöja mig med att svälja så försvinner det på en gång
fredag 03 augusti, 2007 @ 14:15#12 Muddi: Du kanske bara tror att inte läkarna säger nått efterssom dina öron är täppta, du har inte sett deras läppar röras? :)
fredag 03 augusti, 2007 @ 14:20Min mamma kan inte tryckutjämna på det sättet av någon anledning så det är inte den enda personen det inte funkar för isåfall
fredag 03 augusti, 2007 @ 14:42Handlar bara om teknik. Har man fått in rutinen så är det bara att dra fram käken lite för att tryckutjämna. Gör det hela tiden när jag dyker.
fredag 03 augusti, 2007 @ 14:53Det funkar ALDRIG. Tuggummi och svälja och göra grimaser är det enda som funkar.
fredag 03 augusti, 2007 @ 15:31Tuggummi brukar hjälpa men å andra sidan kanske de inte vill sälja det (dyrt) i luften. Men en seg godis kanske?
Om man har allmänt besvär med att tryckutjämna kan en liten dos av nässpray (mot nästäppa) hjälpa då den kan utvidga gångarna upp till öronen och bihålorna.
Annars att håla för näsan och blåsa allt man har
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:05det påverkar alla. Akta dock – om man tar i för mycket i ett trångt system kan man kanske snarare riskera att blåsa upp än mer luft och öka trycket…Det kan göra riktigt ont om övertrycket består..
Hm så där har jag med gjort, Nån sa till mig att jag skulle hålla för näsan och blåsa, Såklart jag trodde man skulle blåsa med munnen :P
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:1312. hahaha. be dom att skriva det på en lapp då ;-)
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:17Jag brukar tugga tuggummi istället som labbe. :)
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:30Haha kom o tänka på en sak när en kompis skulle blåsa liv i en sån där docka i simhallen för många år sedan. De sa åt henne att hon måste hålla för näsan också, och då höll hon för sin egen näsa istället ^^
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:36Muddi: Testat vaxpropplösare? Finns på apoteket…
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:39Albert: så sant, så sant…
fredag 03 augusti, 2007 @ 16:57haha, var tvungen att prova, tyckte inte heller det verkade så svårt, men insåg sen att jag med blåste med munnen… hahaha det är han och jag i så fall
fredag 03 augusti, 2007 @ 17:36Finns väl miljarder sätt o lösa sånt… Jag fick som liten en gång tipset av flygvärdinnan att sätta plastmuggar, med varma servetter, i för öronen (???). Hjälpte gjorde det i alla fall inte utan istället förblev jag halvdöv resten av dan.
fredag 03 augusti, 2007 @ 18:03#27 Vah?? Det var inte första april eller så? Det där var bland det skummaste jag hört. Hur skulle det kunna hjälpa? För övrigt kan det inte hjälpa att tryckutjämna genom att hålla för näsa och blåsa när man är på väg _upp_. På vägen upp ska ju luft _ut_ ur öronen, då hjälper det ju inte att blåsa in mer. På vägen ner däremot kan det ju hjälpa. Tuggummi däremot är nog ett bra tips, så att man håller luftgångarna öppna. Likaså är att vicka på underkäken i sidled.
fredag 03 augusti, 2007 @ 18:34Jag har hört att man kan tryckutjämna genom att svälja mariekex hela. Tydligen måste det vara just mariekex, digestive är för stora och ballerina är för söta. Ett alternativ är att ha sockerbitar i strumporna, men det har jag aldrig testat själv, utan bara läst i en bok från min gode vän Holgers bibliotek.
fredag 03 augusti, 2007 @ 18:38När jag tog dykcertifikat fick jag lära mig två saker:
fredag 03 augusti, 2007 @ 18:581. Knepet är att svälja samtidigt som man vickar på underkäken.
2. Inget ser roligare ut en tjockisar i våtdräkt.
29# Fan vad arg jag blev på mej själv när jag inte fattade direkt att du skämtade.
För övrigt, rubriken (Y)
fredag 03 augusti, 2007 @ 19:04Haha, att tugga tuggummi är överskattat, fungerar knappt alls. Att däremot göra som Peter sa att skjuta fram käken brukar fungera och att göra som flygvärdinnan sa, om man uppfattar det rätt :)
fredag 03 augusti, 2007 @ 20:22Jag slog huvudet i bordet när jag läste den här. Jag har förlorat allt hopp på människorna.
fredag 03 augusti, 2007 @ 20:3929. Jurg
fredag 03 augusti, 2007 @ 21:35Att lägga sockerbitar i strumporna är ett billigt och effektivt sätt att tillverka strösocker på. Dock så rycker man ju maten ur munnen på barnen till de Sockerindustrianställda.
Jag kan för övrigt rekommendera kompistryck-utjämning!
haha.. hm, satt på flygplan i går och fick världens lock för ena örat, kändes som om det skulle sprängas. och inget hjälpte, gick runt med det i flera timmar när vi hade landat. usch
fredag 03 augusti, 2007 @ 22:45Aouch, det gör ju ont att tryckutjämna genom att blåsa luft sådär. Det känns som att trumhinnan ska brista.
lördag 04 augusti, 2007 @ 00:45Man undrar ju bara om han gjorde sig till för att fånga hennes uppmärksamhet…. ;)
lördag 04 augusti, 2007 @ 12:44hahah, stackars kille ;) inte alltid så lätt inte
lördag 04 augusti, 2007 @ 14:23Jag kan utgämna genom att drycka upp luft i gommen genom svalget, bara spärra med tungan. måste vara någon typ av talang jag har? :D
lördag 04 augusti, 2007 @ 17:15nässpray är ens bästa vän när man flyger… ta det innan start och landning, och du kommer nästan inte känna något alls. är bara sur att jag inte fick höra om det innan typ 14 års ålder så man fick flyga med världens smärta innan dess.
lördag 04 augusti, 2007 @ 17:52#12 så har jag haft det i 10 år snart. Har aldrig frågat nån läkare om dt dock… =P
lördag 04 augusti, 2007 @ 22:07#19 & #28: Det handlar inte om att man ska blåsa in mer luft utan att man man öppnar upp luftvägarna så du får samma tryck som du har i dina lungor. Det är dessutom farligt att blåsa för hårt på flera sätt så det är inget att rekommendera, man ska bara blåsa lätt.
söndag 05 augusti, 2007 @ 05:35Tryckutjämnar jag på det viset bubblar det i ögonen på mig. Ur tårkanalerna alltså, väldigt obehagligt.
Jag slår vad om att 90% av folket som har kommenterat eller läst kommentarerna har haft tryckutjämningstest för sig själva framför datorn för att klura ut vad som funkar bäst och testa nya sätt.
söndag 05 augusti, 2007 @ 15:39Hahaha!
tisdag 07 augusti, 2007 @ 04:26Kan läsa den här om och om igen..
Jag slutar aldrig skratta :-D
Det där med två muggar med varma servetter i på öronen var ju helt underbart. Du måste ha sett otroligt rolig ut! Och sen halvdöv hela dan efter det, ha ha!
F ö stackars kille, flygvärdinnan kunde förklarat bättre, instruktionen var kass men hon trodde väl att han kände till tricket sen gammalt. Inte så lätt om man inte flugit förr!
tisdag 07 augusti, 2007 @ 05:48Vilken stjärna! :-P
tisdag 07 augusti, 2007 @ 14:51Det hjälper dock inte för mig att göra som flygvärdinnan tipsade om. Nån annan som har något annat tips?
Haha, grymt kul :D
Men ärligt talat, tycker synd om killen, säkert var han nervös. Och jag har heller aldrig fått tryckutjämning att fungera… Det känns bara som att huvudet ska explodera, vilket i värsta fall får sitt utlopp i en härlig snorkaskad.
tisdag 07 augusti, 2007 @ 21:59Det tog ett tag innan jag lärde mig tryckytjämna. Jag antar att man måste få in den rätta knycken så man vet hur det ska kännas :)
torsdag 09 augusti, 2007 @ 00:06alltså, jag förstår fortfarande inte…Hur ska man göra det då RÄTT? Så som hon förklarar det blir det ju som stackrs killen försökte göra..!
lördag 11 augusti, 2007 @ 23:34Man behöver ju inte hålla för näsan….. det är ju bara att knäppa med öronen
måndag 13 augusti, 2007 @ 03:19Den var ju bara bäst..
måndag 01 oktober, 2007 @ 14:38Haha! Vad jobbigt det är när man missförstår varann sådär!
söndag 15 februari, 2009 @ 22:09En sâdan resenär ska inte tillâtas resa utanför landets gränser…
söndag 19 juli, 2009 @ 13:20